Batı resim sanatında su teması
Water as a theme in western painting
  1. Tez No: 550936
  2. Yazar: DİLARA MATARACI
  3. Danışmanlar: PROF. YAVUZ HAKAN GÜRSOYTRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu eser metni, Rönesans'tan yirminci yüzyıla batı resim sanatında su imgesinin biçimsel ve kavramsal yönleriyle araştılıması sonucu ortaya çıkmıştır. ortaya çıkmıştır. İlk olarak“Suya Genel Bir Bakış”başlığı altında suyun rengine yönelik tanımı yapılmış ve su sembolleri incelenerek, farklı dönemlerde ve coğrafyalarda yaşamış toplumların suyu stilize etme biçimlerindeki benzerliğe dikkat çekilmiştir. Bu bölümde son olarak Leonardo da Vinci'nin çağdaşlarından farklı olarak suyu ele alışı üzerinde durulmuştur. Daha sonra Batı resimlerinde su imgesinin neden ve nasıl kulanıldığı“Manzara Resimlerinde Su”ve“Kadın ve Su”olmak üzere iki ayrı başlıkta incelenmiş, bu bölümlerden yapılan çıkarımlarla oluşturulan“Resimlerimde Su İmgesi”başlıklı bölümde suyun biçim ve içerik olarak çalışmalarıma yansımasından bahsedilmiştir. Manzara resim sanatında su imgesinin incelendiği bölümde, insan ve doğa ilişkisinde kısaca bahsedilerek, manzara resim sanatının oluşum süreci irdelenmiştir. Suyun manzara resmlerinde tasviri Rönesans'tan 19.yy.a farklı dönemlerde yaşamış sanatçıların çalışmaları üzerinden değerlendirilmiş ve birbirlerinin su tasvirlerinden ilham alan sanatçılar arasında bir bağ kurulmuştur. Dördüncü bölümde ise kadının ve suyun bir arada kullanıldığı resimlere kaynaklık eden metinler araştırılarak, bu resimlerden çıkarılan anlamlar ve çağrışımlardan bahsedilmştir. Ağırlıklı olarak 19.yy ressamlarından örnekler verilen bölümde Banyo temasında yapılan resimlerde Japonizmin etkilerine dikkat çeilmiştir. Banyo sahneleri kadın ve erkek ressamların çalışmaları üzerinden karşılaştırılarak bakış açıları saptanmıştır. Son olarak beşinci bölümde neden su teması üzerinde durulduğundan bahsedilmiş, manzara resimleri ve kadın ve su temalı resimlerim üzerinden suyun tasvirlerine yönelik açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is the study and analysis of both formal and conceptual aspects of water images in Western Art paintings from the Renaissance period to the 20st century. Beginning with water defined through color and water symbols examined particularly paying close atteniton to the similarity of stylized water in various cultures. İn this chapter, Leonardo da Vinci is considered to have a unique perspective of water who, unlike his contemporaries, sought inspiration not just from the image of water but from all its aspects as well. Then, why and how water images are used is examined in two different headings: Water in Landscape Paintings and Women and Water. İn the section that examines the image of water in landscape paintings, the relationship between human and nature is briefly mentioned and the process by which landscape paintings are formed is examined. The depiction of the water in landscape paintings has been evaluated from the works of the artists who lived in different periods (Renaissance to the 19th century) and a link has been established between the artists who were inspired from each other, particularly their depictions of water. İn the fourth chapter, pictures of women and water, the origin of these iconographies from literature, myths, and other texts, and the meanings and connotations derived from these pictures are investigated. İn the section, which mostly contains examples from the 19th century painters, the effects of Japonism were noted in the pictures that included bath themes. A comparrison of male and female painters and their perspectives of bathroom scenes were made. İn the fifth chapter, the emphasis of water as a subject for this paper, the descriptions of water in my landscape paintings, and women and water themed paintings are explained.