Kamu sermayeli bankalar ile özel sermayeli bankaların etkinliklerinin karşılaştırılması: Türk bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
Comparison of the efficiency of state owned and private owned banks: A study on Turkish banking sector
- Tez No: 550946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SABRİ TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülke ekonomisinin temel yapı taşlarından biri olan bankaların, faaliyetlerini etkin bir şekilde gerçekleştirmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, kamu sermayeli bankalar ile özel sermayeli bankaların etkinliklerini belirlemek ve birbiriyle karşılaştırmaktır. Çalışmada, öncelikle literatür taraması yapılmış daha sonra araştırma modeli oluşturulmuştur. Araştırmada DEAP 2.1 bilgisayar programı vasıtasıyla veri zarflama analizi uygulanmıştır. Araştırma modeline 3 adet kamu sermayeli, 5 adet özel sermayeli ve 4 adet yabancı sermayeli olmak üzere toplam 12 adet banka dahil edilmiştir. Banka mali tablolarında yer alan Özkaynaklar, Faiz Giderleri, Diğer Faaliyet Giderleri kalemleri girdi olarak, Faiz Gelirleri ve Alınan Ücret ve Komisyonlar kalemleri ise çıktı olarak seçilmiştir. Kamu sermayeli bankalar ile özel sermayeli bankalar arasında etkinlik açısından bariz bir farklılık bulunmadığı, dolayısıyla sermaye sahipliğinin etkinlik üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is of great importance that banks use their resources effectively which one of the most basic forming blocks of the country's economy. The purpose of this research is to examine the activities of state owned banks and private banks by comparing them. For this purpose, firstly the literature review was done and then the research model created. In the study, Data Envelopment Analysis was applied by using DEAP 2.1 software. A total of 12 banks were included in the research model which composed of 3 public banks, 5 private banks and 4 foreign banks. Subsequently, a study was carried out on which income items to be selected as input and output from the income statement. As a result of this,“equity”,“interest expenses”,“Other Operating Expenses”items selected as input and“Interest income”,“Fees and Commissions Received”items selected as output. In consequence of the analyzes, it is seen that there is no obvious change between private and public banks in terms of effectiveness. Therefore, it is concluded that capital ownership has no direct effect on the effectiveness.