Silahlı özel deniz güvenlik görevlilerinin denizciliğe intibakı üzerine ampirik bir araştırma
An empirical study on adoptation of privately contracted armed security personnel to shipping
- Tez No: 550951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CEMAL TÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Ulaşım, Marine, Marine Engineering, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Dünya tarihi boyunca dönemsel olarak etkili olan korsanlık ve deniz haydutluğu zamanla değişim göstermiş, buna bağlı olarak alınan karşı tedbirler de değişim kaçınılmaz olmuştur. Son 10 yıllık dönemde tekrar yükseliş gösteren deniz haydutluğuna karşı alınan önlemlerden bir tanesi belki de en önemlisi Silahlı Özel Deniz Güvenlik Görevlisi (SÖDGG) kullanımı olmuştur. SÖDGG ihtisası henüz başlı başına bir meslek olmayıp, bu görevde bulunan personel çoğunlukla farklı ülkelerin kolluk güçlerinde geçmişte görev yapmış kişilerden oluşmaktadır. Söz konusu personelin; denizciliğin temeli olan disipline uyum sağlamaları, denizciliği bir mesleki kariyer olarak nasıl değerlendirdikleri, gemideki diğer personel ile uyum ve işbirliği içinde faaliyet göstermeleri, gemideki hiyerarşik yapıda görev yapmaya kişilik olarak uygun olup olmadıkları, ailelerinden ve sevdiklerinden uzakta görev yapmaktan duygusal olarak nasıl etkilendikleri, denizciliğin doğası gereği oluşan iş koşullarına ayak uydurabilmeleri ve fiziksel koşullara uygun olmaları oldukça önemli olan hususlardır. SÖDGG personelinin denizciliğe intibakı çalışması, iş verimliliklerini artıracağı gibi işe uygun insanların seçilerek en kaliteli hizmetin alınması açısından da son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı; SÖDGG personelinin denizciliğe intibakına katkı sağlayan unsurların tespit edilmesi ve söz konusu personelin seçim sürecine katkı sağlanmasıdır. Bu amaçlar doğrultusunda tanımlayıcı ve keşifsel nitelikli bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Yöntem olarak araştırma sorusu oluşturulmuş, anket tekniği ile 125 SÖDGG personelinden demografik bilgileri, denizcilik algısına yönelik sorulara verilen cevaplar ile açık uçlu sorularla gizli kalmış diğer veriler toplanmış, ankete geçerlilik ve güvenilirlik testleri uygulanmış, toplanan veriler SPSS version 24 programında parametrik ve parametrik olmayan analizlere tabi tutulmuştur. Verilerin analizi sonucunda; SÖDGG personelinin denizciliğine intibakının 6 alt boyut (Kariyer, İşbirliği ve Uyumluluk, Kişilik Uygunluğu, Duygusal, İş Koşulları, Fiziksel Koşullar) altında değerlendirilebileceği görülmüştür. SÖDGG personelinin meslek olarak askeri geçmiş süreleri ile kariyer alt boyutu arasında anlamlı bir farklılık, kişilik uygunluğu alt boyutu arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki ve işbirliği ve uyumluluk alt boyutu arasında anlamlı pozitif yönlü bir ilişki gözlenmiştir. Daha önce gemide çalışmaları ile iş koşulları ve duygusal boyut arasında anlamlı farklılıklar bulunduğu görülmüştür. Deniz haydutlarıyla çatışma tecrübesi ile kişilik uygunluğu alt boyutu arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. SÖDGG personelinin eğitim durumları ile iş koşulları ve duygusal alt boyutlar arasında anlamlı farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Denizciliğe intibak alt boyutları arasındaki ilişkiler incelendiğinde kişilik uygunluğu ve duygusal alt boyut arasında bir ilişki gözlenmemiştir. İşbirliği ve uyumluluk alt boyutu ile iş koşulları alt boyutu arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki görülmüştür. Açık uçlu sorulara verilen cevaplarda SÖDGG personelini denizde olumlu yönde en çok etkileyen değişken gemi personeli ve SÖDGG arasındaki işbirliği olurken, olumsuz yönde en çok etkileyen değişken olarak aile özlemi ve aileden uzaklık belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, corsair and maritime piracy have changed as a result counter-measures have evolved accordingly. Perhaps one of the most important measures has beeen taken against maritime piracy in the last decade the use of Privately Contracted Armed Maritime Security Personnel (the PCAMSP). Specialization of the PCAMSP is not a profession on its own, rather mostly people who has worked in the armed forces and/or law enforcement agencies of different countries. The PCAMSP's adoptation to the discipline which is the basis of maritime and how they have/will evaluate maritime as a professional career, to work in harmony and cooperation with the other personnel on board, whether they are fit to act as hierarchical on the ship. Also how they have/will emotionally influenced from working away from their families, friends and loved ones, which is the nature of maritime. It is very important for them to be able to keep up with the business conditions and to be suitable for the physical conditions. The adoptation of the PCAMSP to maritime assignment is very important in terms of increasing the efficiency also selecting the right fit for the job will result in the highest quality security service. The aim of this study is;determining the factors contributing to the maritime orientation of the PCAMSP and contributing to the selection/hiring process of the PCAMSP. A descriptive and exploratory study was carried out for these purposes. As a method a research question was created, demographic information from the survey staff of 125 PCAMSP, answers to questions about maritime perception and other confidential data were collected by open-ended questions, validity and reliability tests were applied to the questionnaire and the collected data sets were subjected to parametric and nonparametric analyzes in SPSS version 24 program. As a result of the analysis of the data; it has been observed that the adoptation of PCAMSP to maritime sector can be evaluated under 6 sub-dimensions (Career, Collaboration and Compliance, Personality Conformity, Emotional, Business Conditions, Physical Conditions). A significant difference was observed between the PCAMSP' military history as a profession and career sub-dimension, a significant and negative relationship between personelity conformity sub-dimension, a significant and positive relationship between collaboration and compliance sub-dimension. A significant differences between PCAMSP who worked on board before with work conditions and emotional sub-dimensions. A significant difference was found between the experience of conflict with the pirates and the sub-dimension of personality conformity. There were significant differences between the educational status of the PCAMSP and job conditions and emotional sub-dimensions. When the relations between the sub-dimensions of maritime orientations were examined, no correlation was found between personelity conformity and emotional sub-dimensions. A significant and negative relationship was observed between the collabortaion and compliance and business conditions sub- dimensions. In the answers given to the open-ended questions, the cooperation between the PCAMSP and ship personnel which affect the most positively the most in the sea was observed, while the family-longing and away from family were the most influential variable in the negative direction.