Trajectory of iwan: Origin, use and meaning from Ancient Anatolia to Islamic Period
Eyvanın yolu: Eski Anadolu'dan İslam Dönemi'ne köken, kullanım ve anlam
- Tez No: 550955
- Danışmanlar: PROF. ALİ UZAY PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, eyvan ve tipolojik çeşitlemelerini gelişim süreci içinde, bölgelerarası göçle aldığı şekil ve kozmolojik referanslarla inceler. Ortaçağ İslam dünyasında, Sufizm özgün kuram ve uygulamalarıyla antik felsefe ile bütünleşmişti. Sufizmin 11. ve 13. yüzyıl aralığındaki çiçeklenmesi Selçuk mimarisinin Anadolu ve İran'daki gelişimine tekabül eder. Bu dönem, mimaride dört eyvanlı plan tipolojisi uygulamalarının doruk noktası olarak kabul edilir. İpek Yolu'nun sağladığı coğrafi hareket alanı, Yunan- Roma ve İran-Orta Asya Türk geleneklerini ilişkilendirir. Eyvan burada, öncülleri ve benzerleri ile çeşitli yerel gelişmelerin ürünü olarak şekillenmiştir. Bunlar arasında, sazdan tonozlu kulübe, kaya nişi, ziyafet ve toplanma salonu, eksedra, canopus, dört sütunlu kubbeli mabet, aedicula, apsis, zafer takı, mihrap ve taç kapı sayılabilir. Eyvanın tarihi üzerine olan bu çalışma, coğrafi olarak İpek Yolu'nun batı ucuna odaklanarak onu Demir Çağı Anadolusundan itibaren izlemeye başlar. Eyvanın bu yoldaki yolculuğu esnasında geçirdiği çeşitli yapı, biçim ve anlam dönüşümleri -bu tezde ilk kez çalışılan- etkileşimler sonucu mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the iwan and its typological variations in architecture in terms of its development, migration and cosmological references. Medieval Islamic mysticism (Sufism) with its original theory and practice coalesced ancient lore. Its efflorescence coincides the 11th-13th centuries when Seljuk architecture became developed in Iran and Anatolia. This era is considered as the final stage when the four-iwan-plan reached complete fruition. The geographical route of the Silk Road interconnects Greco-Roman, Iranian and Central Asian Turkish traditions that became the ground where iwan, its precursors and analogues became formed as the end product of various local developments. Among them are the vaulted reed hut, cave niche, banquet hall, exedra, canopus, pedimented shrine, aedicula, apse, triumphal arch, mihrab and portal. This study in the iwan's history focuses on the western end of the Silk Road and traces its beginning in the Iron Age Anatolia. The structural, formal and semantic transformations of the iwan in this route became possible after numerous interactions which are for the first time studied in this thesis.