Malzeme ihtiyaç planlamasında optimal ürün karışımının belirlenmesi
  1. Tez No: 55098
  2. Yazar: NİLAY ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASINDA OPTÎMAL ÜRÜN KARIŞIMININ BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nilay ŞENEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART- 1996 ÖZ Günümüzde imalat sektöründe piyasanın talebini istenilen zamanda ve istenilen miktarda karşılamak ve aynı zamanda işletmenin karlılığını da amaçlamak önemli bir karar sürecini gerektirir.Üretim sistemleri arasında yer alan MRP sistemi imalat sektörlerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir.Ancak montaja dayalı imalat yapan ve aynı zamanda piyasanın yedek parça talebini de karşılamaya yönelik çalışan sektörlerde malzeme ihtiyaçlarının planlanması güç bir problemdir. Yedek parça talebini karşılamanın işletmenin karlılık ve rekabet gücünde önemli rol oynadığı bir gerçektir. Yöneticiler sistemde etkinliğin artması ve planların gelecekte gerçekçi gözle görülebilmesi beklentisi içerisindedir.Bu çalışmada tanımlanan problemleri çözmek için malzeme ihtiyaç planlaması ile önce statik soma dinamik ürün karışımı problemi birlikte incelenerek iki doğrusal model geüştirihmştk.ModeUerin uygulanabilirliği sayısal ve gerçek uygulamalarla belirlenmiştir. Çözüm için LINDO paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OPTIMAL PRODUCT MIX DECISIONS IN MRP ENVIRONMENTS (M.Sc. Thesis) May ŞENEL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH-1996 ABSTRACT Recently,in production sector, meeting the demand of the market at required times quantities and also aiming the profitability of the business at the same time necessities an important decision process. The MRP system, which is among the production systems, has capacity to meet the needs of the production sectors. However, planning the material needs in sectors where production done is based on assembling and which, at the same time, work to meet the demand of spare parts in the market, is a difficult problem. It is a fact that meeting the spare part demand plays an important role in the profitability and competing power of the business. Managers have the expectation to see the increase of efficiency in the system and to see the plans in future with a realistic eye.In this study,two models which are static and dynamic product mix problem in MRP environment are developed. The LINDO packet program is used to solve the models as a numerical and real applications.