Poli (etilen teratlatat) filmler üzerine azobisizobütironitril başlatcı kullanılarak akrilmitin aşılanması
- Tez No: 55099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
POLİ(ETİLEN TEREFTALAT) FİLMLER ÜZERİNE AZOBİSİZOBÜTİRONİTRİL BAŞLATICI KULLANILARAK AKRİLAMİTİN AŞILANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mehrad ROSTAMLOU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZET Bu çalışmada akrilamit (AAm) monomerl, azobisizobütiro- nitril (AIBN) başlaücı kullanılarak poli (etilen tercftalat), PET, film lere aşılandı. Polimerleşme reaksiyonu gerçekleştirilmeden önce filmler, 1, 1, 2, 2 tetra kloroetan (TCE) içerisinde 120 °C de 20 da kika süreyle şişirildi. Aşılama verimi üzerine yüzde şişmenin, sı caklığın, polimerleşme süresinin, monomer ve başlaücı derişimleri- nin, film kalınlığının, monomer ve başlaücı difüzyonlanmn ve çeşitli metal tuzlarının etkileri araştırıldı. Aşılama veriminin, sıcak lık ve AIBN derişimleri artırıldığında önceleri arttığı, belirli bir de ğerden sonra azaldığı gözlendi, polimerleşme süresi artırıldıkça aşı lama veriminin önce arttığı 60 dakikadan sonra hafif azalma gösterdiği gözlendi. Monomer derişimi, monomer ve başlaücı difüz- yon süreleri artırıldıkça aşılama veriminin önce arttığı doygunluk ve rimine eriştikten sonra sabit kaldığı görüldü. Film kalınlığı, yüzde şişme ve metal tuzların derişimi artırıldığında aşılama veriminin art- üğı bulundu. Optimum aşılama koşullarının [AIBN] = 6.0 x 10"3 M, [AAm] = 1.5 M, T = 70 °C ve t = 1 saat olduğu belirlendi. Aşılama11 hızının monomer derişimine 0.56, başlaücı derişimine ise 0.34 de receden bağlı olduğu bulundu. Aşılama için toplam aktivasiyon enerjisi 4. 1 kcal/mol olarak hesaplandı. Aşılanmış filmlerin intrin- sik viskozite değerleri ve su tutma kapasiteleri tayin edildi. Aşılan mış filmler FTER spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Ill GRAFTING OF ACRYLAMTOE ON Poly (ETHYLENE TEREPHTALATE) FILMS USING AZOBISISOBUTYRONITRILE INITIATOR (M. Sc. Thesis) Mehrad ROSTAMLOU GAZt UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In this study, Poly (ethylene terephthalate) films were graf ted with acrylamide (AAm) using azobisisobutyronitrlle (AIBN) initi ator. Films were pretreated in 1, 1, 2, 2 tetra chloroethane (TCE) for 20 min, at 120 °C before the polymerization reaction was carri ed out. Variation of graft yield with percent swelling, time, tempera ture, initiator and monomer concentrations, film thicknesses, mo nomer and initiator diffusions and various metal salts were investigated. It was observed that graft yield was increased with increasing temperature and AIBN concentration then shown a dec rease. Graft yield was found to increase with increasing polymeri zation time up to 60 min then shown a slight decrease. Graft yield was observed to increase with monomer concent ration and monomer and initiator diffusion up to a saturation graft yield and then leveled off. Increasing the film thickness, percent swelling and metal salt concentrations were found to enhance the graft yield.IV Optimum conditions for grafting were found to be [AIBN] = 6.0 x 1CT3 M, [AAm] = 1.5 M, T = 70 °C, t = 1 h The rate of grafting was found to be proportional of the 0.56 and 0.34 powers of monomer and Initiator concentrations respecti vely. The overall activation energy for grafting was calculated as 4. 1 kacl/mol. Further changes in properties of PET films such as water absorption capacity and intrinsic viscosity were determined. The grafted films were characterized with FTIR spectroscopy and scan ning electron microscopy (SEM). Keywords : Graft copolymerization, poly (ethylene te- rephthlate) film, Acrylamide swelling assis ted polymerization.