Kırsal alanda kadın örgütlenmelerinin yarattığı güçlenme dinamiği ve erkeğin konumu: Kilis Ravandalı Kadınlar Derneği örnek olayı
Women's organizations in rural area and the position of the man: Kilis Ravanda Women's Organization case study
- Tez No: 551540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kırsal gelişim içinde kadınların güçlenmesikalkınma uygulayıcılarının hedeflerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışma kırsal kalkınma programının çıktısı olan bir kırsal kadın örgütlenmesinin güçlenme olgusu üzerinden analizini içermektedir. Bunun için çalışmada Hüsnü M. Özyeğin Vakfı'nın Kilis'in Musabeyli İlçesinde beş yıl süre ile gerçekleştirmiş olduğu kırsal kalkınma projesinin sonunda vakfın desteği ve köylerdeki kadınların birlikte iş yapma motivasyonu ile kurulan Ravandalı Kadınlar Derneği analiz birimi olarak seçilmiştir. Çalışma kırsal kadın örgütlerinin meydana getirdiği güçlenme olgusunu; kadınların güçlenme deneyimlerini sosyal, ekonomik, örgütsel boyutları ve toplumsal cinsiyet ilişkileri bağlamında ele almaktadır. Kadınların güçlenme deneyimlerine erkeklerin nasıl dahil olduğu ile erkeklerin algıları ve düşünceleri bize güçlenme sürecinde erkeklerin konumuna ilişkin ipuçları sunmaktadır. Böylece güçlenme sürecinin kadınların ve erkeklerin penceresinden irdelenmesi toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak hususunda bütünsel bir perspektif geliştirilmesi düşünülmektedir. Bu amaçla nitel örnek olay çalışması yöntemi ile Ravandalı Kadınlar Derneği'nde aktif katılım gösteren kadınlar ve bu kadınların eşleri ile ortalama 1,5- 2 saat arası süren derinlemesine görüşmeler, derneğin örgütsel güçlenme dinamiklerinin ve sorunlarının tespiti için yönetim kurulu üyeleri ile yapılan odak grup görüşmesi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda kadınların sosyal ve ekonomik güçlenme ihtiyacı örgütlenme sürecine dahil oldukları, psikolojik güçlenmenin diğer güçlenme formlarının bir yansıması olarak deneyimlendiği; örgütsel ve sosyal güçlenmenin nispeten daha yoğun dinamikleri barındırması ve toplumsal cinsiyet kabullerine bağlı olması ortaya çıkmıştır. Özel alanda güçlenme deneyiminin en zayıf ve ve zor bir boyuta sahip olduğu belirlenmiştir. Erkeklerin düşünce/davranışlarının kadınların sosyal ve özel alanda güçlenme deneyimlerinde etkisinin yoğun olduğu ve bilhassa özel alanda dinamiklerin değişmesi erkekler için endişe kaynağı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The empowerment of women for rural development has become one of the objectives of development practitioners. This study includes the analysis of a rural women's organization, which is the output of the rural development program, through the strengthening of the rural women's organization. For this purpose, the support of the foundation and the support of the women in the villages at the end of the rural development project that Hüsnü M. Özyeğin Foundation carried out for five years in Musabeyli District of Kilis Ravandalı Women Association, which was founded with the motivation, was chosen as an analysis unit. The study examines the empowerment phenomenon of women's organizations in the context of social, economic, organizational dimensions and gender relations in the private sphere. Men's perceptions of women's empowerment experiences and men's perceptions and thoughts give us clues about the position of men in the process of empowerment. Thus, the process of empowerment of women and men is thought to develop a holistic perspective to ensure gender equality. For this purpose, in-depth interviews with women and active women in the Association of Women from Ravanda for an average of 1.5-2 hours and a focus group discussion with the board members for the determination of the organizational strengthening dynamics and problems of the association were made. As a result of the research, it is revealed that women are involved in the process of social and economic empowerment and they are experienced as a reflection of other forms of empowerment and psychological empowerment, and that the organizational and social empowerment is related to the dynamics of relatively dense dynamics. The effect of men's thoughts / behaviors on the experiences of empowerment of women in social and private spheres is seen as a source of concern for men.