Kamu güvenliğinin sağlanmasında güvenlik koruculuğu sisteminin yeri ve rolü
The security hom guard system in and role of the in providing public security
  1. Tez No: 643632
  2. Yazar: İSMAİL FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Devletler toplumun güvenlik ihtiyacını karşılamak üzere kendi siyasi yapısına uygun güvenlik güçlerini teşkil eder. Hemen hemen tüm devletlerde güvenliği sağlamak için başvurulan örgütlenmelerin başında, dış güvenliğin sağlanmasında kullanılan silahlı kuvvetler gelmektedir. İç güvenliğin sağlamasında ise ülkeden ülkeye farklılık arz eden çeşitli teşkilatlanmalar yapılmıştır. Daha çok kolluk kuvveti olarak tanımlanan bu birimler ülkemizde; polis, jandarma, sahil güvenlik ve özel teşkil edilmiş diğer güvenlik teşkilatları olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamu güvenliğinin sağlanmasında asıl aktörler olan bu kolluk kuvvetlerine yardımcı olan veya özel teşkilatlandırılmış birimler de mevcuttur. Gemi kaptanları, çarsı ve mahalle bekçileri ve köy/güvenlik korucuları bunlara örnek olarak söyleyebiliriz. Ülkemizde köylerde kamu güvenliğinin sağlanması için 1924 tarihli 442 sayılı Köy Kanunu'na göre Köy Koruculuğu sistemi ihdas edilmiştir. 1985 yılında artan terör olaylarının önlenebilmesi amacıyla söz konusu kanunun 74'üncü maddesine ilave edilen madde ile özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ilk ismi“Geçici Köy Korucusu”şimdiki ismiyle“Güvenlik Korucusu”sisteme ilave edilmiştir. Kırsal nüfusun yaşam alanlarında kamu güvenliğin sağlanmasında rol alan Güvenlik Korucuları, köylünün canına ve malına tecavüz ile her ne sebeple olursa olsun şiddet hareketlerini önlemek için görevlendirilmektedir. Terör olaylarının arttığı bir dönemde oluşturulan Güvenlik Koruculuğu sistemi, genel güvenlikten sorumlu güvenlik kuvvetlerine yardımcı olarak kamu güvenliğinin sağlanmasında bölgede önemli role sahip olmuştur. Araziyi iyi bilmelerinin yanı sıra, devletin bölgedeki istihbarat ve alan hâkimiyetine sahip olmasında oldukça önemli görevler üstlenmişlerdir. Silah ve cephanesi dâhil tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanan Güvenlik Korucularının yasal dayanağı olan Köy Kanunu'nun 74'üncü maddesine, günümüze kadar geçen sürede ilave edilen düzenlemelerle bir takım haklar edinmişlerdir. Giyecek yardımı, yıllık izin, mazeret ve sağlık izni, emeklilik hakkı, yaralanmaları, statü değişikliği, sakatlanmaları veya ölmeleri durumunda tazminat ve aylık bağlanması gibi bir memurun sahip olduğu sosyal hakları yönünden iyileştirmeler yapılmıştır. Güvenlik Korucuları görevlendirildikleri alanda kamu güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynamaktadır. Değişen ve gelişen dünyamızda kamu güvenliğinin sağlanmasında üstlenmiş oldukları görev ve yetkileri, tanınan sosyal hakları, 6360 sayılı Kanun ile köy tüzel kişiliğinin kalkması ve köylerin mahalleye dönüşmesi sonucunda oluşan belirsizlik ortamı, köy koruculuğu ve güvenlik koruculuğu bu çalışmada ele alınmaktadır. Güvenlik koruculuğu sisteminin ayrı bir kanun ile yeniden tanımlanması gerektiği, bu yeni tanımlama sayesinde güvenlik korucuları ile devlet arasındaki bağın güçleneceği, sadakatin ve liyakatin artacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
States constitute security forces in accordance with their political structure to meet the security needs of the society. Armed forces, which are mostly used to ensure external security, are among the organizations that are used to ensure security in almost all states. On the other hand; various organizations, differing from country to country, are provided in ensuring internal security. In Turkey these internal security organization, which are mostly defined as law enforcement are; police, gendarmerie, coast guard and other specially formed security agencies. There are also units that assist or engage in these law enforcement agencies, which are the main actors in ensuring public security. Ship captains, bazaar and neighborhood guards and village / security guards can be mentioned as examples. In order to ensure public security in the villages in our country, the Village Guard system was created according to the Village Law No. 442 dated 1924. In order to prevent the increasing terrorist incidents in 1985, the“Security Hom Guardian”, the first name of which was added to the 74th article of the mentioned law, was added to the system with its current name“Temporary Village Hom Guard”, especially in Eastern and Southeastern Anatolia. Security hom guards, who play a role in ensuring public security in the living areas of the rural population, are assigned to prevent rape of the villagers' lives, property and violence for any reason. The Security Hom Guard system, which was created at a time when terrorist incidents increased, has been played an important role in ensuring the public security by assisting the security forces responsible for security. In addition, knowing the land well, they have undertaken very important duties in the state's possession of intelligence and domain control in the region. They have acquired some rights with the amendments added to the 74th article of the Village Law, which is the legal basis of the Security Hom Guards, whose needs, including their weapons and ammunition, are met by the state. Improvements have been made in terms of the social rights of an officer, such as clothing aid, annual leave, excuse and health leave, retirement right, injuries, status change, compensation and monthly bonds in case of injury or death. Security hom guards play an important role in ensuring public security in the area they are assigned. In this changing and developing world, this study deals with the duties and capabilities they have assumed in ensuring public security, the social rights they acquired, the uncertainty environment resulting from the village legal entity with the Law No. 6360 and the transformation of the villages into a neighborhood, village hom guard and security hom guardian. It is considered that the security hom guard system should be redefined by a separate law, the link between the security hom guards and the state will strengthen, and loyalty and merit will increase thanks to this new definition.