The politics of women's rights reforms during the earlyrepublican era: State feminism versus pioneer women
Erken cumhuriyet dönemi kadın hakları reform politikaları: Devlet feminizmi karşısında öncü kadınlar
- Tez No: 551025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN ATTİLA AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye‟de Cumhuriyet‟in erken döneminde (1923‟lerden 1940‟lara kadar) laikleĢme ve modernleĢme reformlarına öncülük eden ve 1940‟ların sonlarına kadar otoriter bir rejim bağlamında hayata geçirilen Kemalist“devlet feminizmi”nin niteliğini, amaçlarını ve yankılarını analiz etmektir. Feminist ya da feminizm yanlısı öncü milliyetçi-modernleĢmeci kadınların devlet ve ulus oluĢturma süreçleri bağlamındaki erkek egemen devletin eĢitlikçi reform politikaları karĢısındaki duruĢunu inceleyerek, Osmanlı-Türk modernleĢmesi arasındaki sürekliliği vurgular. Bu çalıĢma özellikle, Cumhuriyet‟in milliyetçi- toplumsal ideallerine ve aynı zamanda kadınların haklarına bağlı olan çağın kadın aktivistleri için yaratılan bir ikilemin etkisine odaklanmaktadır. Bu amaçla, dönemin önde gelen kadın aktivistlerden Nezihe Muhiddin ve Halide Edip‟in kadınlar için özgürleĢtirici ideallerini ve söylemlerini de analiz ederek erken Cumhuriyet dönemindeki eĢitlik reformlarının eleĢtirel incelemesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Her iki kadın da Kemalist devrime bağlıyken ve feminist idealleri sürdürürken, otoriter rejim tarafından susturulmuĢ ve bu ikilemi yaĢamıĢlardır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis study is to analyze the nature, objectives and the repercussions of“state feminism”which pioneered the secularization and modernization reforms during the early Republican period in Turkey (from 1923s to the 1940s) and implemented in the context of an authoritarian regime until the late 1940s. It emphasizes the continuity between Ottoman-Turkish modernization and the Republican transformation of women‟s rights by inquiring into the stands of nationalist and feminist modernizing women pioneers vis-à-vis egalitarian reform policies of the male-dominated state in the context of state and nation- building processes. This study especially focuses on the impact of a dilemma created for the women activists of the era, who were committed to the nationalist- collectivist ideals of the Republic as well as to the women‟s rights. To this end, it aims to contribute to the critical examination of the egalitarian reforms of the early Republican era by analyzing the emancipatory ideals and discourses of the prominent women activists, Nezihe Muhiddin and Halide Edip. While both women were committed to the Kemalist revolution and held feminist ideals, both were silenced by the authoritarian regime and experienced this dilemma.