Metalik cam üretimi, elektrik ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 55105
  2. Yazar: RECEP ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Sıvı Metal Savurma Metodu (Melt Spinning Method) ve Düzlem Akışlı Döküm Metodu (Planar Flow Casting Method) kullanılarak metalik cam üretildi. Bu çalışmanın ana amaçlarından birisi, tavlama işleminin, numunenin manyetik ve elektriksel özellikleri üzerindeki etkisini incelemek olmuştur. Klasik ve düşük akım yolu ile tavlama metodlarına ilaveten Elektrik Atımı ile Tavlama Metodu (Pulse Annealing Method) çok kısa sürede yüksek akım ile ısıtma önerilerek buna ait bir düzenek tasarlandı. Manyetik koersiviti değerleri, diğer iki tavlama metodu ile bulunan değerlerden daha küçük olarak elde edildi. Bu metod ile oksitlenme ve kristallenme olmaksızın tavlama işlemleri yapılabilmektedir. Bu metodun üstünlükleri X- ışınları analizi ve manyetik özellik ölçümleri ile doğrulanmıştır. Manyetik domenlerin yapısı ve ısıl işlemlerin etkisi Bitter Tekniği ile gözlendi. FcmBu.5Si3.5C2, metalik camının farklı ısıl İşlemlerden sonraki domen yapıları üzerindeki etkisi incelenerek tartışıldı. Ayrıca FegıBi3.5Sİ35C2 ve Fe79Bi3Sic) metalik camlar aynı sıcaklık ve sürede tavlama işlemine tabi tutuldu ve domen resimleri çekilerek malzeme bileşiminin manyetik domenler ü/erine etkisi incelendi. Son olarak, Elektirik Atımı ile ısıl işlem metodunun sıcaklık değerleri yaklaşık olarak hesaplandı. Ayrıca, Elektrik Atımı Metodu ve diğer iki metod yardımıyla elde edilen veriler kullanılarak, gerilme bölgelerinden kurtulmak için gerekli olan sıcaklık ve tavlama süresi, grafik metodu ile oldukça yaklaşık olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The historical background and production of metallic glasses are presented in this study. The rotating cold disc method (planar flow casting or melt spinning method) is used in the production. One of the main purposes of this study was to investigate the effects of annealing treatments on magnetic and electrical properties of the metallic glasses. In addition to the classical and Low Current Annealing Methods, The Pulse Annealing Method ( High Constant Current for a very short time) is also suggested and the device is designed. Coercivity values are found lower than the values of two methods. Without oxidation and crystallization, the annealing treatments were carried out with this method. The superiorities of this method were verified using X-ray, and magnetic properties measurement methods. Magnetic Domain structure and the effect of annealing treatments were observed by Bitter Technique. Feg1B13.5Si3.5C2, metallic glass is annealed with the above mentioned annealing methods, and then domain pictures were taken and compared with each other. Also, Fe81B13.5Sİ3.5C2, and, Fe79Bı3Sİ9 metallic glasses were annealed at the same temperature and annealing time, and then domain pictures were taken and compared. Finally, the annealing temperatures for the Pulse Annealing Method are estimated.