Sermaye varlıklarını fiyatlandırma modeli'nin (SVFM) proje seçiminde kullanılması
  1. Tez No: 55104
  2. Yazar: RAMAZAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, riskli yatırım projelerin değerlendirilmesine yeni bir yaklaşım getiren Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli (SVFM) konu edilmiştir. SVFM, enerji projelerinin seçimine uygulanmıştır. Bina ısıtma sistemleriyle ilgili iki enerji yenileme yatırım projesi, iki geleneksel mühendislik ekonomisi para-bütçeleme metodları (îç verim oranı ve geri ödeme süresi metodu) ve SVFM ile değerlendnilmiştir. SVFM için gerekli olan senaryolar, enflasyon oranlan dikkate alınarak, düşük, normal ve yüksek enflasyon olmak üzere üç konuda geliştirilmiştir. Gelecekle ilgili alternatif senaryolar, geçmiş verilere dayanılarak üretilmiştir. Geleneksel metodlar ve SVFM' in ürettiği sonuçlar tartışılmış ve SVFM' in proje seçimine uygulanabilirliği hakkında görüş belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Capital Asset Pricing Model (CAMP) which is brought a new approach for risky investment projects evaluation is represented. The CAPM is applied for selection of energy projects. Two energy replacement of investment projects which about heating system of building are evaluated two traditional engineering economy capital budgeting methods - internal rate of return and payback period - and CAPM. The alternative scenarios necessary for CAPM are based on inflation rates. These scenarios are low inflation state, normal inflation state and high inflation state. The alternative scenarios about future are produced from past informations. The results of traditional methods and CAPM are discussed and than opinions about the CAPM using in project selection are represented.