Turizm açısından tema parkların ekonomik etkileri: Sazova Parkı örneği
Economic impact of theme parks in terms of tourism: The case of Sazova Park
  1. Tez No: 551115
  2. Yazar: MERTCAN GÜLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN CAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tema parklar ve bahçeler mutlaka eğitim, eğlence veya kültür öğelerini içeren bir tema üzerine kurulmuştur. Bu mekânlar; insanların eğlenmelerini, dinlenmelerini ve bir şeyler öğrenmelerini sağlamayı hedefler. Modern dünyada ekonominin tespit ettiği en önemli kaynaklardan birisi eğlence sektörüdür. Bu nedenle ülkeler eğlence sektöründe yeni arayışlara girmişlerdir. Bu arayış hem sektörün büyümesine hem de yeni iş olanaklarının doğmasına fırsat hazırlamıştır. Orta sınıf olarak tabir edilen kitlenin büyümesi ile birlikte eğlence sektörü de gelişmiştir. Bu gelişiminin ciddi olumsuzluklarla karşılaşmadıkça daha da büyüyeceği düşünülmektedir. Eğlenmek ve çeşitli kültürel faaliyetlere katılmak bireylerin sosyalleşmesine, toplumunun ortak değerlerini yaşatmasına katkı sağlar. Bu faaliyetler insanların motivasyonu ve mutluluğu için önemlidir. Tüm bunların gerçekleşmesine katkıda bulunan tema parklar ekonominin gelişmesine ve özellikle bulundukları bölgenin kalkınmasına destek olurlar. Tema parklar modern dünyada ekonomiye büyük katkı sağlayan, insanların kaliteli zaman geçirmesine odaklanmış hizmet noktalarıdır. Bu çalışmada; tema park kavramı değerlendirilmiş, farklı kaynaklardan elde edilen veriler ile tema parklar sınıflandırılmış ve tema parkların tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmada yine tema parkların turizmle ilişkisi ve buna bağlı olarak ekonomiye etkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışmada araştırma alanı olarak, Eskişehir Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı seçilmiştir. Park alanında ziyaretçilerle anket çalışması yapılmış, çıkan bulgular ve veriler doğrultusunda Eskişehir Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı örnekleminde tema parkların ekonomiye etkileri irdelenmiştir. Çalışmada olumlu ve olumsuz durumlar belirlenmiştir. Tema parkların ekonomiye olumlu etkilerinin arttırılmasına ve tema parkların geliştirilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Theme parks and gardens are built on a theme that contains elements of education, entertainment or culture. These places; it aims to enable people to have fun, to rest and to learn something. One of the most important sources of the economy in the modern world is the entertainment sector. For this reason, countries have searched for new ways in the entertainment industry. This search provided an opportunity for both the growth of the sector and new business opportunities. With the growth of the so-called middle class, the entertainment sector has also developed. It is thought that this development will grow even more if it does not face serious negativity. Having fun and participating in various cultural activities contributes to the socialization of individuals and the survival of the community's common values. These activities are important for the motivation and happiness of people. Theme parks, which contribute to the realization of all these, support the development of the economy and especially the development of the region. Theme parks are the service points that are focused on people's quality time, making a great contribution to the economy in the modern world. In this study; theme park concept is evaluated, theme parks are classified with data obtained from different sources and information is given about the historical development of theme parks. In this study, the relation of theme parks with tourism and its effect on economy were evaluated. In this study, Eskişehir Sazova Science, Art and Culture Park was chosen as the research area. A survey was conducted with visitors in the park area and the effects of theme parks on the economy were examined in the Eskişehir Sazova Science, Art and Culture Park sample. Positive and negative conditions were determined in the study. Solution proposals for increasing the positive effects of theme parks on the economy and developing theme parks are presented.