Halime Toros hayatı, sanatı ve eserleri
Halime Toros her life, art and works
- Tez No: 551130
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Halime Toros'un (1960) hayatı, edebi anlayışı ve yaşadığı dönemin zihniyeti eleştirel olarak eserlerine yansımaktadır. Girişte, 1980'den günümüze Türk romanı ve öyküsünün özellikleri aktarılmaktadır. Halime Toros'un Tanımsız, Sahurla Gelen Erkekler, Garip Hikâyeler Kitabı kitaplarındaki hikâyeleri; Asya'nın Kandilleri adıyla yayımlanan araştırma kitabı; Halkaların Ezgisi romanı; sanatı ve hayatı, Nurullah Çetin'in Roman Çözümleme Yöntemi adlı eserindeki terimler esas alınarak incelenmektedir. İnceleme ölçütleri olay örgüsü, konu, izlek, ana örge, bölümlendirme, kişi kadrosu, zaman, mekân, anlatıcı, dil ve üslup, üstkurmaca, metinlerarası ilişkiler, ruhsal ve bedensel boyut sunumu, kurgulama tekniği ve ögeleri, aktarma yöntemleri ve gerilim unsurlarıdır. Toros eserlerinde kürtaj, annelik, cinsellik gibi konuları kadın duyarlılığıyla işlemektedir. Susturulan kadınların dili olmak amacıyla kadın sorunlarına dair yazmaktadır. Bu nedenle kişi kadrosu ağırlıklı olarak kadınlardan oluşmaktadır. Türk edebiyatında öykücülüğüyle yer edinen Toros'un öyküleri, ironik ve efsaneci bir üsluba sahiptir. Yazar farklı teknikleri kullanmaktan yana bir tutum benimsemektedir.
Özet (Çeviri)
Halime Toros' (1960) life, literary understanding and mindset of the era she lived critically reflect on her works. In introduction, the characteristics of the Turkish novel and story, which is from 1980 and now, are conveyed. The stories in Halime Toros' books of Tanımsız, Sahurla Gelen Erkekler, Garip Hikâyeler Kitabı; her research book published by the name of Asya'nın Kandilleri; her novel Halkaların Ezgisi; her art and life are studied based on the terms in the“Novel Analysis Methods”of Nurullah Çetin analysed. The research criteria are plot, subject, theme, leitmotiv, title, characteristics, time, place, narrator, language and wording, metafiction, intertextual relation, the representment of mental and physical dimensions, fiction technique and its items, transfer methods, and the factors of suspense.In her Works Toros discusses the topics such as abortion, maternity and sexuality with women's sensibility. In an attemp to be the language of women who are silenced she writes on women's problems. Therefore, characters consist of mostly women. Toros' stories who gains a seat in Turkish literature with her story telling have ironic and legandary tone. The writer takes a stand, towards using different techniques.