Povidon iyodür, hidrojen peroksit ve klorheksidinin sıçan femuru kırık modelinde kemik iyileşmesine etkileri
The effect of povidone iodine, hydrogen peroxide and chlorhexidine on bone healing in rat femur open fracture model
  1. Tez No: 551153
  2. Yazar: HAKAN ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF GÜLEÇ, UZMAN SERDAR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda; yıkama solüsyonunun içeriğini değiştirerek, günlük pratikte sık kullanılan üç farklı antiseptik ajanın (hidrojen peroksit, klorheksidin ve povidon iyodür) kırık iyileşmesi üzerine etkilerini, sıçan femuru açık kırık modelinde radyolojik, biyomekanik, histopatolojik, histomorfometrik ve immunohistokimyasal açıdan değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Deneysel hayvan çalışmamızda toplam 48 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan, kontrol (Salin), klorheksidin (KHG), hidrojen peroksit (HPO) ve povidon iyodür (PVP-I) olarak dört gruba ayrıldı. Sıçan femuru açık kırık modeli oluşturularak kanal içi tespit sağlandı. Solüsyonlar, kırık hattına belirlenen konsantrasyon ve sürede uygulanarak, kırık kaynamasının 28. gününde tüm denekler sakrifiye edildi. Tüm deneklerin femurları çıkarılarak mikro bilgisayarlı tomografi ile radyolojik inceleme yapıldı. Sonra gruplar kendi içinde rastgele eşit sayıda ikiye ayrılarak bir gruba biyomekanik; diğer gruba ise histopatolojik, histomorfometrik ve immunohistokimyasal incelemeler yapıldı. İstatistiksel analizlerde SPSS 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the radiological, biomechanical, histopathological, histomorphometric and immunohistochemical effect of different antiseptic agents (hydrogen peroxide, chlorhexidine and povidone iodine) used frequently in daily practice, on fracture healing, by changing ingredients of solution. Materials and Methods: In our animal experimental study, fourty-eight Sprague-Dawley rats were randomly divided into four groups: control(Saline), hydrogen peroxide (HPO), povidone iodine (PVP-I) and chlorhexidine (KHG). Rat femur open fracture model was established and intramedullary fixation was applied. Solutions were applied to fracture region in determined concentration and time; and all subjects were sacrified on day 28 of fracture healing. Femurs were removed and radiological investigation were made by micro-computed tomography device. Then, all groups were divided into two random groups in equal numbers. One of groups was evaluated biomechanically and the other histopathologically, histomorfometric and immunohistochemically. SPSS 22.0 program was used in statistical analyzes.