Lüks otomobil pazarındaki tüketim konjonktürü: Türkiye örneği
Consumption conjuncture in luxury automobile market: Sample of Turkey
  1. Tez No: 551154
  2. Yazar: NEZİH YARDIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Otomotiv sektörü gerek teknolojik gelişmelere yaptığı katkılar gerekse içinde bulunduğu ekonomiye yüksek katma değer sağlaması açısından, ilişkili olduğu birçok sektörün gelişmesine katkıda bulunan önemli lokomotif sektörlerin başında gelir. Otomotiv sektörü geçmişten günümüze kadar olan süreçte birçok değişim gösterdi. Küresel ticaretin hızlı bir ivme kazanması ile otomotiv sektörü de buna paralel olarak hızlı bir şekilde değişim gösterdi ve ilerledi. Bu değişim ve ilerleme, yeni teknolojik donanımlara sahip, konfor seviyesi yüksek, yeni alternatif yakıt tüketebilen hibrit ve elektrikli motorlara sahip, prestij ve statü sağlayan, tüketiciyi özel hissettiren farklı lüks tasarımlara sahip F segmenti (süper premium) olarak adlandırılan lüks otomobillere olan talebi de beraberinde getirdi. Bu talep artışı lüks otomobil sektörünün hızlı bir şekilde büyümesini sağladı. Gelişmiş ve gelişmekte olan dünyanın birçok ülkesinde F segmenti otomobillerin satışı yapılmaktadır. Bu yüzden markalar F segmenti otomobillerin satışlarını yaptıkları hedef kitlenin tüketici tercihlerini ve tüketim özelliklerini belirleyebilmek adına sürekli çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye lüks otomobil pazarındaki tüketim konjonktürü dikkate alınarak, sektörün önde gelen firmalarında çalışan üst düzey yöneticilere yönelik yapılan derinlemesine mülakat yöntemi ile toplanmış veriler ışığında lüks otomobil pazarına ilişkin tüketim algısının nasıl olduğuna dikkat çekmek ve bu bağlamda pazarın tüketim algısını etkileyen durumların neler olduğunu, tüketici tercihlerini ve tüketim özelliklerini nitel araştırma ile açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
The automotive sector is one of the leading locomotive sectors that contribute to the development of many sectors in which it is related, both in terms of its contribution to technological developments and in providing high added value to the economy. The automotive sector has undergone many changes from the past to the present. With the rapid acceleration of global trade, the automotive sector has rapidly changed and progressed in parallel. These changes and improvements led to the increasing demand for luxury automobiles called F segment (super premium). These changes and improvements are; new technological equipment, highly comfortable, new alternative fuel consuming hybrid and electric motors, providing prestige and status, make the consumer feel special with different luxury designs. This increased demand provide to a rapid growth of the luxury automobile sector. F segment automobiles are sold in many developed and developing countries of the world. For this reason, brands make continuous efforts in order to determine the consumer preferences and consumption characteristics of the target group where F segment automobiles are sold. The main aim of this study considering the consumption conjuncture in Turkey luxury automobile market, noting that the sector's leading firms of senior executives who collected through indepth interviews conducted for the data how the consumption is related to the perception of the luxury automobile market in the light and influencing this context, the market's consumption perception situations of what happened that is to explain consumer preferences and consumption characteristics with qualitative research.