Almanca öğretmen adaylarının okuma ve yazma becerisi öz yeterliklerinin incelenmesi
Examination of German teacher candidates' reading and writing self-sufficiency
  1. Tez No: 551169
  2. Yazar: GÜLŞEN HATTATOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada Almanca öğretmen adaylarının okuma ve yazma becerilerindeki öz yeterliklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama desenleri kullanılmıştır. Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi Anabilim dalında öğrenim görmekte olan 3. ve 4. sınıf öğretmen adayları araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma verilerinin güvenirliği için analiz edilmeden önce yanlış ve boş veriler için gerekli işlemler yapılarak veri seti homojenleştirilmiş ve 100 öğretmen adayının verisi üzerinde analizler yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak için öğretmen adaylarına“kişisel bilgi formu”,“okuma becerisi öz yeterlik ölçeği”,“ yazma becerisi öz yeterlik ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının okuma ve yazma becerilerinin öz yeterlikleri ile cinsiyet, sınıf düzeyi ve not ortalaması gibi değişkenler arasındaki ilişki ele alınmıştır. Öğretmen adaylarının ölçeklere verdiği cevaplar neticesinde; okuma becerisi öz yeterliği ile cinsiyet, sınıf düzeyi ve not ortalaması arasında anlamlı fark bulunmadığı, yazma becerisi öz yeterliği ile cinsiyet ve sınıf düzeyi arasında da anlamlı farklılaşma bulunmadığı fakat yazma becerisi ile not ortalaması arasında anlamlı fark bulunduğu tespit edilmiştir. Not ortalaması daha yüksek olan öğretmen adaylarının Almanca yazma becerilerinde daha iyi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca 4. sınıfta okuyan adayların Almanca dilini öğrenme ve kullanma becerisi yönünden 3.sınıflardan daha iyi seviyede oldukları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine German teacher candidates' reading and writing self sufficiency.In this study correlational survey design, one of the general survey models, was utilised. 3rd and 4th year teacher candidates at Ataturk University, Kazım Karabekir Faculty of Education have comprised samples of the study. For the confidence of the research data, before the analysis necessary actions for the wrong and blank data was taken and data was homogenised and analysis on 100 teacher candidates' data were made. In order to collect data“personal data form”“reading skill self-sufficiency scale”and“writing skill self-sufficiency scale”were applied to the teacher candidates. In the study, the relation between teacher candidates' reading and writing skills self-sufficiency and variables such as gender, class years, grade point averages were examined. In respect to the answers given to the scales by the candidates, it was determined that there was no meaningful relation between reading skill self-sufficiency and gender, class years, grade point averages; there was no meaningful difference between writing skill self-sufficiency and gender and class year but there is a meaningful difference between writing skill self-sufficiency and grade point average. Students with higher grade averages were found to be better in writing skills. Also it is understood that 4th year and successful students are in better levels in learning and using German language compared to 3rd year students.