Kent illüstrasyonları
City illustrations
  1. Tez No: 551236
  2. Yazar: GAMZE KAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN LİMON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Resimlemenin ifade ve iletişim aracı olarak dilden çok daha önce ortaya çıktığı bilinmektedir. İnsanoğlu korkularını isteklerini ve duygularını anlatmak için çizgiyi, rengi kullanmıştır. Resimleme, eski çağlardan günümüze dek önemini korumuş bir iletişim dili olarak gelişmiştir. Çizmek, duyguları düşünceleri somutlaştırmaktır. İllüstrasyonun amacı yazılı metinleri açıklamak, bir fikri daha etkili, verimli anlatmak ve görsel olarak açık şekilde bir şeyi gizlemeden, bir harita ya da diyagram gibi bilgilenme ihtiyacını gidermektedir denilebilir. İllüstrasyon, eşlik ettiği metin hakkında yorumlama ya da açıklamalar yapar. Bir ürünü sattırmak ya da bir hikâyeyi canlandırmak, bir mesajın vurgusunu arttırmak için kullanılır. Bir illüstrasyonun başarısı ve başarısızlığı daha çok onun bilgiyi doğru iletmesine bağlıdır. Bilgisayar Teknolojisinin hızla gelişmesiyle birlikte illüstrasyonun gelişimine katkı sağlayan unsurlar da aynı hızla çoğalmaya başlamıştır ve illüstrasyon, aynı zamanda farklı alanlarda kendine yeni kullanım alanları bulmuştur. Fırça ve diğer materyaller ile uzun süren çabalar sonucu renklendirilen illüstrasyonlar, artık bilgisayar ortamında hızlı bir şekilde renklendirilmekte ve çoğaltılmaktadır. Bilgisayar dışında günümüzde artık cep telefonu/tablet vb. cihazlarda da uygun programlar kullanıldığı sürece, illüstrasyon yapılabilmektedir. Küreselleşmenin getirisi, ulaşımın kolaylaşması ve hızlanmasıyla birlikte, tasarımcılar yaşadıkları şehirlerden farklı şehirlere daha kolay erişim sağlayabilmiş, farklı şehir ve kültürleri deneyimleyebilmeleri daha kolay olmuştur. Bu durum farklı coğrafya, kültürlerde yetişen tasarımcıların, kendisine oldukça yabancı kentleri de konu edinmesini sağlamıştır. Kenti ve detaylarını estetik bir şekilde ele alan tasarımcılar, illüstre ettikleri şehirlere farklı bakış açıları geliştirilmesini, kentin bilinirliğinin artmasını sağlamıştır. Araştırmada kent illüstrasyonları ve tasarımcıları geniş bir örneklem içerisinden random şekilde seçilmiş, kullandıkları illüstrasyon tekniği, tasarım anlayışları ve kullanım alanları altında sınıflandırılmıştır. Araştırmada tasarımcıların üzerine çalışmayı tercih ettikleri kentler ve bu kentleri nasıl, hangi teknikte ele aldıkları problem edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Kentler insanlar üzerinde oldukça etkili ve önemlidir. Tasarımlarında kenti konu alan tasarımcılar kimi zaman şehrin tamamını oldukça gerçekçi kimi zamanda belirli bölgelerini daha estetik şekilde ele almıştır. Gittikleri, gezdikleri, gördükleri yerleri illüstre eden tasarımcılar bir bakımdan seyahat günlüğü oluşturmakta ve çalışmaları zamanla değişen kentler için bir doküman oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that illustration emerged as a form of expression and communication before language. People used lines and colors to reflect their fears, desires and emotions. Illustration has maintained its importance and been developed as a form of communication since the ancient times. Drawing materializes emotions and ideas. The aim of illustration is to explain written texts, to reflect ideas more effectively and efficiently, and to meet the need of information using visual instruments such as maps or diagrams without concealing anything. Illustrations provide comments on or explanations of the texts in which they are included. Illustrations are used to sell products, to tell stories or to strengthen the emphasis of messages. Their success or failure depends on conveying information properly. Since computer technology has developed rapidly, the number of elements that contribute to the development of illustration has increased at the same rate, and illustration has been used in new ways in different areas. Illustrations that were colored by great effort with brushes and other materials are now easily colored and multiplied using computers. In addition to computers; cell phones, tablets and similar devices with appropriate programs can also be used for illustration now. With the contributions of globalization and convenience and momentum of transportation, designers were able to travel to different cities from their own hometowns and experience these different cities and cultures easily, which ensures that designers who grew up in different places and cultures can experience other cities. Designers who aesthetically depict cities and urban details have enabled people to develop different perceptions of cities and increased their popularity. This study's city illustrations and designers were randomly and homogeneously selected from a broad sample, and their illustration methods were classified under the titles of designing approach and usage area. This study examined the cities designers preferred to review and investigated the methods designers used to review these cities. Qualitative methods were used in this study. Cities are quite impactful and important for people. Designers who reflect urban aspects in their designs occasionally view cities realistically and sometimes more aesthetically. They illustrate the places they visit, and they create travel books. Their studies constitute a document for ever-changing cities.