Dörtlü heusler alaşımlarının yapısal, elektronik, elastik, dinamik ve termodinamik özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of structural, electronic, elastic, dynamic and thermodynamic properties of quaternary heusler alloys within the density functional theory
  1. Tez No: 551237
  2. Yazar: AHMET İYİGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dörtlü CoFeCrX(X = AI, Si, Ga, Ge), CoFeTiY (Y = Al, Ga, Si, Ge, As ve Sb), CoFeVY (Y = AI, Ga, Si, Ge, As ve Sb), CoRhMnZ (Z = Ga, Sn ve Sb), CuCoMnGa ve FeNiMnAl Heusler alaşımlarının yapısal, elektronik, elastik, termodinamik ve titreşim özellikleri genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı kullanılarak yoğunluk fonksiyonel teorisiyle incelendi. Taban durum özellikleri mevcut deneysel ve teorik çalışmalarla uyum içerisinde bulundu. Elastik sabitleri (Cij) stress-strain tekniği kullanılarak hesaplandı. Hesaplanan sonuçlar CoFeCrX(X = AI, Si, Ga, Ge), CoFeTiY (Y = Al, Ga, Si, Ge, As ve Sb), CoFeVY (Y = AI, Ga, Si, Ge, As ve Sb), CoRhMnZ (Z = Ga, Sn ve Sb) ve CuCoMnGa alaşımlarını sünek malzeme olduğunu göstermektedir. Fakat sonuçlara göre FeNiMnAl alaşımı kırılgan malzemedir. Debye sıcaklığı hesaplanan ses hızlarından belirlendi. Sabit hacimdeki ısı sığasının ve entropinin sıcaklığa göre değişimi hesaplandı. Ayrıca tüm dörtlü Heusler alaşımları için fonon dispersiyon ilişkileri ilk defa yoğunluk fonksiyonel teorisi ve doğrudan-metot (direkt-metot) kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The structural, electronic, mechanical, thermodynamic and vibration properties of the quaternary CoFeCrX (X=Al, Si, Ga and Ge), CoFeTiY(Y=Al, Ga, Si, Ge, As and Sb), CoFeVY (Y=Al, Ga, Si, Ge, As and Sb), CoRhMnZ (Z=Ga, Sn and Sb), CuCoMnGa and FeNiMnAl Heusler alloys have been investigated using the generalized gradient approximation method within density functional theory. The ground-state properties are in good agreement with the available theoretical and experimental data. The elastic constants (Cij) are computed using the stress–strain technique. The calculated results indicate that CoFeCrX (X=Al, Si, Ga and Ge), CoFeTiY(Y=Al, Ga, Si, Ge, As and Sb), CoFeVY (Y=Al, Ga, Si, Ge, As and Sb), CoRhMnZ (Z=Ga, Sn and Sb) and CuCoMnGa alloys are ductile materials. But FeNiMnAl alloy is brittle material. Debye temperatures is determined from calculated sound velocity. Heat capacity at constant volume and Entropy versus temperature are calculated. The phonon dispersion relations of all quaternary Heusler alloys are calculated for the first time using the density functional theory and the direct method.