The effects of influencer marketing activities on Y generation's purchase intentions
Etkili kişi (Infleuncer) pazarlaması aktivitelerinin Y jenerasyonu'nun satın alma eğilimlerine etkisi
  1. Tez No: 551274
  2. Yazar: BARAN MAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde geleneksel pazarlama yöntemleri ve araçlarının tüketiciler üzerindeki etkileri oldukça azalmıştır. Teknolojik gelişmeler sayesinde bireyler erişmek istedikleri bilgilere hızlıca erişebilir, ve ilgili düşüncelerini tek tıkla dünyanın farklı köşelerine aktarabilir hale geldiler. İnternet kavramının hayatımızda büyük yer kaplaması ile birlikte, bireyler sosyal medya platformlarında uzun süreler geçirmeye başladılar. Öte yandan, pazarlamacıların kullanıcılara sosyal medya aracılığıyla ulaşma çabaları birçok yeni kavramı ortaya çıkardı. Etkili kişiler üzerinden yapılan pazarlama çalışmaları da bu yöntemlerin başında gelmektedir. Araştırmada; etkili kişilerin yaptıkları paylaşımların, Y jenerasyonu için markanın kendi paylaşımlarına göre fark yaratıp yaratmadığı ve sosyal ve duygusal değerler aracılığıyla satın alma eğilimi yaratıp yaratmadığı incelenmiştir. Qualtrics.com internet sitesi üzerinden nüfuz pazarlaması çalışmaları ile ilgili güncel bir örnek kampanya üzerinden 17 soru sorularak, etkili kişilerin marka ile birlikte yaptıkları iş birliğinin markanın kendi paylaşımlarına göre farklı olup olmadığı ve etkili kişi paylaşımlarının Y jenerasyonu için satın alma eğilimi yaratıp yaratmadığı sorgulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre etkili kişi pazarlama aktiviteleri ile markanın kendi pazarlama aktiviteleri arasında dikkate değer bir fark görülmemektedir, ancak sosyal ve duygusal değerler tetiklendiğinde satın alma eğiliminde artış görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the effects of traditional marketing methods and tools on consumers have decreased considerably. Thanks to technological developments, individuals can quickly access the information they want and they can state their opinions through different platforms with a single click. On the other hand, the efforts of marketers to reach users through social media have revealed many new concepts. One of the most important one is Influencer marketing. This study seeks to explore whether influencer marketing activities differ from brand's own marketing activities. Also, effectiveness of influencer marketing activities in terms of creating purchase intention through social and emotional values in Y generation is researched. 17 questions were asked about a recent sample influencer marketing campaign via the Qualtrics.com website, and it was questioned whether influencer marketing activities have significant difference according to the brand's own marketing activities or not. The findings show that; there are no significant difference between influencer marketing activities and brand's own marketing activities, however when social and emotional values occur, purchase intention increases accordingly.