Dijital dönüşüm sürecinde çalışanların teknolojik hazıroluş seviyelerinin belirlenmesi
Determining technology readiness levels of employees in dijital transformation processes
- Tez No: 551295
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
İşletmeler dijital dönüşüm süreçleriyle birlikte tüm organizasyon içinde değişim sürecine girmektedir. Bu değişim organizasyonun tamamını etkilerken, bu çalışma kapsamında dijital dönüşüm sürecinde çalışan faktörü üzerine odaklanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde dijital dönüşüm ve çalışan üzerindeki etkisi üzerine araştırmalara yer verilirken, ikinci bölümünde çalışanların teknolojik hazıroluş seviyesinin ölçülmesi için geliştirilen teoriler ve modeller incelenmiştir. Araştırmayı desteklemek amacıyla; Antalya'da faaliyet gösteren bir işletmede, çalışanların teknoloji yatkınlığını ölçmek için Parasuraman tarafından geliştirilen Teknolojik Hazıroluş anketi ve dijital dönüşüm çalışmalarını değerlendirmek için Capgemini firması Dijital Transformation Institute tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Sonuç olarak çalışanların teknolojik hazıroluş seviyeleri belirlenmiş, çalışanlar segmente edilmiş ve hipotez testleri gerçekleştirilmiştir. Buna göre çalışanların cinsiyeti, eğitim düzeyi ve çalıştığı departman ile teknolojik hazıroluş seviyeleri arasında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Dijital dönüşüm değerlendirmesi sonucunda da dijital dönüşüm farkındalığı ile teknolojik hazıroluş seviyesi ve departmanlar arasında farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporations are in the process of change with the digital transformation within the whole organization. While digital transformation affects the whole organization, this study focused on employee aspect of the digital transformation processes. In the first part of the study, researches on digital transformation and its effect on the employees are shared, while in the second part, theories and models developed for measuring the technology readiness levels of the employees are examined. To support the research, the scale developed by Parasuraman to evaluate the technological readiness of the employees and the scale developed by the Digital Transformation Institute of Capgemini to evaluate digital transformation studies of corporations were used. Technology readiness levels and digital transformation studies evaluation were measured across a sample of employees of a company which is operating in Antalya. In conclusion, technological readiness levels of employees were determined, employees were segmented and hypothesis tests were performed. According to the survey results, there were significant differences between employees' gender, education level, departments and technological readiness levels. As a result of the digital transformation evaluation, it was observed that there are differences between digital transformation awareness and technological readiness level and departments.