Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların sosyal becerilerinin gelişiminde yaratıcı drama yönteminin etkililiğinin incelenmesi
Investigating the effectiveness of creative drama method in the development of social skills of children with ASD
- Tez No: 551296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN EFİLTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın amacı OSB olan çocukların sosyal becerilerinin gelişiminde yaratıcı drama yönteminin etkililiğini incelenmektir. Araştırmada karma yöntem araştırması tercih edilmiş olup alt deseni olarak sıralı dönüşümsel (transformative) desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 8-11 yaş aralığında OSB olan 4 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama araçları katılımcı bilgi formu, SBDÖ (Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği), ÖDKL'dir (Öğrenci Davranışları Kontrol Listesi). Nitel verilerin analizinde ÖDKL'nin betimsel analizi, araştırmacı günlüğünün içeriğine ayrıntılı bakmak ve bir yargıya varmak gerektiğinden tümevarımsal analizi yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde ise SBDÖ'den alınan veriler öntest-sontest karşılaştırmaları Wilcoxon sıralı işaretler testi ile yapılmıştır. Karma yöntem araştırması olmasından veriler kendi içinde analiz edilmiş olsa da birlikte yorumlanarak sunulmuştur. Analizler sonucu SBDÖ anlamlılık düzeyi p˂.05'e göre öntest-sontest sonuçları arasında olumlu yönlü anlamlı bir fark olduğu, ölçeğin 12 alt becerisinden 3'ünde anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. ÖDKL sonuçlarına bakıldığında öğrencilerin son oturumlara doğru puanlarını artırdıkları, SBDÖ genel ön test ve son test sonuçlarıyla karşılaştırıldığında sonuçların paralellik gösterdiği ve nicel verilerin nitel verileri desteklediği ifade edilebilir. Araştırma sonucunda yaratıcı drama yönteminin OSB'li öğrencilerin var olan sosyal becerilerinin gelişiminde ve yeni beceriler edinmelerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of creative drama method in the development of social skills of children with ASD. Mixed method research was preferred in the research and transformative pattern was used as a sub-pattern. The participants of the study consisted of 4 students aged between 8-11 years. The data collection tools are the participant information form, the SSAS (Social Skills Assessment Scale), the SBC (Student Behavior Checklist). In the analysis of the qualitative data, the descriptive analysis of the SBC was made and the inductive analysis was performed because it was necessary to look at the contents of the research journal in detail and to make a judgment. In the analysis of quantitative data, pretest-posttest comparisons were made by Wilcoxon sequential tests. It is a mixed method research and although the data have been analyzed within itself, it has been presented by interpreting together. As a result of the analyzes, it was seen that there was a significant positive difference between pre-test and post-test results according to SSAS level significance level p˂.05 and no significant difference was found in 3 of the 12 sub-skills of the scale. When we look at the results of the SBC, it can be stated that the students increased their scores towards the last sessions, compared with the general pre-test and post-test results of the SSAS, the results were in parallel and the quantitative data supported the qualitative data. At the end of the research, it was seen that creative drama method was effective in the development of existing social skills of students with ASD and gaining new skills.