Recep İvedik filmleri üzerine halk bilimsel inceleme
Examination on Recep Ivedik movies
  1. Tez No: 551302
  2. Yazar: ÖZLEM URSAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖCAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Folklore, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sinema, kültürel aktarımın yapıldığı, yedinci sanat dalı olarak tanımlanan bir alandır. Hikâye anlatımı, etkileyiciliği ve kültür aktarımı açısından sinema, halk biliminin araştırma alanı hâline gelmiş, insanlar tarafından benimsenmiş ve bu amaçla kullanılmıştır. Türk Sineması'nda kırdığı rekorlar, hakkındaki eleştiriler ve seri hâlinde devam eden 5 filmden oluşan Recep İvedik film serisi ayrı bir yerde bulunmaktadır. Recep İvedik'in başından geçen olaylara, hikâyesine yer veren seri, Şahan Gökbakar'ın hazırlayıp sunduğu programda ortaya çıkmasından sonra 2008 yılında çekilmeye başlanmış ve son olarak Recep İvedik 5 filmi 2017 yılında gösterime girmiştir. Recep İvedik tipinin filmdeki gelişiminden kente göç edenlerin kent hayatına uyum ya da uyumsuzluk süreci, sosyokültürel durumu, eğitim seviyesi, geleneği sürdürme durumu ve kent hayatında çektiği sıkıntılar okunabilmektedir.“Bir Halk Kahramanı”sloganı ile gösterime giren ilk filminden sonra Recep İvedik tipi hem kimi izleyiciler tarafından çok sevilmiş hem de kimi izleyiciler tarafından çok eleştirilmiştir. Öyle ki Recep İvedik ilk filminden sonra bir mobil telefon şirketinin reklam yüzü olmuş ve maceralarına televizyon ekranlarında devam etmiştir. Çok yönlülüğü sebebiyle seçilen Recep İvedik tipini ele alan bu tezin amacı, Recep İvedik film serisinde yer alan filmlerdeki halk bilimsel ögeleri incelemektir. Tezin inceleme konusu Recep İvedik'in 5 filmini kapsamaktadır. Tezde Recep İvedik tipinin çözümlenmesi, filmde yer alan diğer tipler ve ögelerin analizinin yapılmasının ardından filmlerdeki halk bilimsel ögeler sıralanacaktır. Bütün bunların sonucunda Recep İvedik'e bütüncül olarak bakılarak değerlendirmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cinema is the seventh art branch which provides cultural exchange. This art branch became research field of folklore in many ways such as story telling, expressiveness and cultural interaction. Recep İvedik movie series includes five movies and the series has a special place in the Turkish cinema industry with broken records and criticisms about movies. The movie series are comprise of Recep Ivedik's adventures. Recep typage first seen at television show of Şahan Gökbakar. Then first movie met with the audience in 2008 and last movie of series -Recep Ivedik 5- came out in 2017. Movie series treat people who migraten from village to city. Their orientation period, sociocultural situation, level of education, try to continue the tradition and difficulties about city life are the main ideas of movies. Recep Ivedik movies with“A Folk Hero”slogan, loved from some audience however other part of audience criticezed very much. Such that after the success of first movie Şahan Gökbakar agreed with a mobile phone company for using Recep Ivedik typage at advertising. Recep Ivedik typage is chosen on account of versarility. After analyzing Recep İvedik type in the thesis and analyzing the other types and elements in the film, folk scientific elements will be listed. As a result of all this, Recep Ivedik will be examined with holistic view.