Dünyada ve Türkiye'de açık inovasyon kavramının bibliyometrik, içerik ve doküman analiz yöntemleriyle incelenmesi
Examination of concept of open innovation in the World and Turkey with bibliometric, content and document analysis
  1. Tez No: 551316
  2. Yazar: HASAN PERÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
İnovasyon günümüz ekonomilerinde işletmelerin var olabilmelerinin temel koşulu haline gelmiştir. Ancak işletmelerin bu inovasyonu, sadece işletme içinde yapılan ARGE çalışmaları ile ortaya çıkarmaları ve uygulamaları artık tek başına yeterli olamamaktadır. İşletmelerin bu ihtiyacından ortaya çıkan açık inovasyon kavramı ilk olarak, işletme odaklı olarak ortaya çıkmıştır. Açık inovasyon, işletmelerin yeni ürün veya hizmet üretimi için işletme içi geliştirilen fikirler kadar işletme dışındaki fikirlerinde değerli olduğunu ve kullanılabileceğini belirten bir kavramdır. Sonrasında kullanıcı inovasyonu, işbirliği, birlikte yaratma ve kitle kaynak gibi kavramların da eklenmesi ile işletmelerin yanı sıra tüketici ve bireylerin de önem kazandığı bir alan haline gelmiştir. Açık inovasyon sayesinde, inovasyon işletmelerde belli bir azınlığın hakim olduğu bir sanat olmaktan, birçok kişi tarafından ulaşılabilen ve uygulanabilen bir disiplin haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, açık inovasyon kavramının Dünya'daki ve Türkiye'deki mevcut durumunun incelenmesi ve belirlenmesi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci amacı, Web of Science Core Collection (SCI, SSCI, A-HCI, E-SCI) atıf veritabanından elde edilen 1838 adet makale vasıtasıyla açık inovasyon alanının Dünya'daki durumunun belirlenmesidir. İkinci amaç ise, YÖK Ulusal Tez Merkezi'nden elde edilen 13 adet tez çalışması sayesinde açık inovasyon kavramının Türkiye'deki mevcut durumunun belirlenmesidir. Araştırma yöntemleri olarak ilk amaca yönelik olarak, tanımlayıcı (betimleyici) bibliyometrik analiz ve değerlendirici bibliyometrik analiz olarak ortak atıf, ortak yazarlık ile birlikte oluşma analiz yöntemleri seçilmiştir. İkinci amaca yönelik olarak ise, nicel içerik analizi ve doküman analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın analiz bölümünün gerçekleştirilmesinden önce, incelenen açık inovasyon literatürü vasıtasıyla araştırma tasarımı ve kurgusu oluşturulmuştur. Daha sonra bu araştırma kurgusu doğrultusunda analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonrasında, açık inovasyon alanının Dünya'daki durumunu gösteren tanımlayıcı ve değerlendirici bibliyometrik sonuçlara ulaşılmıştır. Aynı zamanda alanın Türkiye'deki durumunu temsil eden içerik analizi ve doküman analizi sonuçları da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's economies, innovation has become an essential condition for businesses to exist. However, the innovation of these enterprises by R&D studies within the company is no longer sufficient. The concept of open innovation, which emerged from this need of the enterprises, first emerged as business oriented. Open innovation is a concept that businesses can be valued and used in ideas from outside the business as well as ideas developed from inside for the production of new products or services. Then, with the addition of concepts such as innovation, collaboration, co-creation, and crowdsourcing, it has become an area where businesses and individuals gain importance as well as enterprises. With open innovation, innovation has become a discipline that can be achieved and implemented by many, instead of dominated by a minority in businesses. In this study, was tried examining and determining the current state of the concept of open innovation in the World and Turkey. The first aim of the study was to determine the current status of the open innovation area in the world through 1838 articles obtained from the citation database of the Web of Science Core Collection (SCI, SSCI, A-HCI, E-SCI). The second aim is to determine the current status of open innovation in Turkey through 13 theses obtained from YÖK Ulusal Tez Merkezi. For the first purpose, descriptive bibliometric analysis and evaluative bibliometric analysis used as co-citation, co-authorship, and co-occurrence analysis methods as research methods. For the second purpose, quantitative content analysis and documents analysis methods used. Before the realization of the analysis section of the study, research design and fiction developed through the open innovation literature reviewed. Afterward, analyses conducted following this research design. After these analyses, descriptive and evaluative bibliometric results showing the open innovation current situation in the world have reached. At the same time, quantitative content analysis and documents analysis results showing the open innovation current situation in Turkey have reached.