Özelleştirme sürecinde TEKEL fabrikasından İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi kampüsüne: Dönüşen mekân, iş ve hayatlar
From TEKEL factory to İzmir Kâtip Çelebi University in the process of privatization: Transforming space, work and lives
  1. Tez No: 551319
  2. Yazar: DAMLA KAVRUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF TABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak yapılan bu nitel araştırmanın iki amacı bulunmaktadır. Birinci amaç, devlet kurumlarında yaşanan özelleştirme süreçlerinin kurumlarda çalışan personele etkilerini TEKEL kurumu özelleşmesi üzerinden ve halihazırda İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nde çalışan eski TEKEL işçilerinin tanıklığı ile anlamaktır. Çalışmanın ikinci temel amacı ise mekân olarak TEKEL fabrikasından İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi kampüs alanına dönüşen mekânın yine sözlü tarih ile dönüşen fonksiyonlarını, içinde yaşayanlar için anlamını, birinci amaç ile ilişkili olarak anlamaktır. Bu çalışmada sözlü tarih çalışmalarında tercih edilen derinlemesine görüşme yönteminden istifadeyle keşfedici bir araştırma yapılmaya çalışılmıştır. TEKEL işçilerinin sözlü tarih anlatıları ışığında yaşadıkları süreç, şu an içinde bulundukları ortam, TEKEL'de yaşadıkları ele alınmıştır. Sonuç olarak üniversite içerisinde çalışmakta olan TEKEL işçileriyle yapılan görüşmelerden elde edilen nitel veriler değerlendirilerek, özelleştirmenin bu insanlar üzerindeki etkisi özelleştirmenin kavramsal çerçevesiyle birlikte yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative research is using in-depth interview method and has two objectives. The first aim is to understand the effects of the privatization processes on the personnel working in the institutions by focusing on the privatization of TEKEL factory and the testimonials of the former TEKEL workers who are currently working in Izmir Katip Celebi University. The second aim of the study is to understand the functions of the space which has been transformed from the TEKEL factory into the campus area of Izmir Katip Celebi University, and its meaning for the people living in it. In this study, the emphasis is on exploratory research with the help of the in-depth interview method more common in oral history studies. In the light of oral history narratives of TEKEL workers, the environment they live in, the environment they live in, their experiences in TEKEL. Consequently, by evaluating the qualitative data obtained from the interviews with the TEKEL workers working within the university, the effect of privatization on these people has been interpreted together within the conceptual framework of privatization.