Çalışanların algısı ile insan kaynakları uygulamaları: Perakende sektöründe bir araştırma
Human resources applications from the perspective of employees: A study in the retail sector
  1. Tez No: 551336
  2. Yazar: YUSUF KESTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN SARI GERŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küreselleşme sürecinde,hızla artan teknoloji işletmeler arasında yoğun bir rekabetin doğmasına yol açmıştır. İşletmeler rekabet avantajı sağlayabilmek için. insan verimliliği üzerine yoğunlaşmışlardır. Günümüzde insanın maliyet boyutundan çok daha önemli bir kaynak olarak görülmesinin sonucunda insan kaynakları yönetiminin önemi oldukça arttırmıştır. Rekabette söz sahibi olabilmek, çağın gerisinde kalmamak ve en önemlisi hayatta kalabilmek için değişmek zorunda olan örgütler nitelikli insan kaynağına sahip olmalı ve sahip oldukları nitelikli insan kaynağını elde tutabilmelidir. Bu bağlamda işletmeler etkin insan kaynakları yönetimi çerçevesinde gerçekleştirecekleri insan kaynakları uygulamaları ile farkını ortaya koyacaktır. Bu araştırmanın genel amacı; işletmelerin etkin insan kaynakları yönetimi çerçevesinde uygulayabilecekleri insan kaynakları uygulamaları noktasında işgörenlerin bakış açılarını ortaya koymaktır. Bu amaçla Mersin ilinde perakende sektöründe faaliyet gösteren bir işletme incelenerek etkin insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve bu uygulamalar arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada işletmede çalışan 128 işgörene anket uygulanmış olup, frekans analizleri sonucunda bu uygulamalara işgörenlerin bakış açısı teorik olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
During the process of globalization rapidly increasing technology has led to intense competition between companies. Businesses have started focusing on human productivity to gain a competitive edge. Since people are regarded as a more important source than the financial aspect in our current day, the significance of human resources management has also increased. Organizations that need to change in order to have a voice in the competition, keep up with the times and most importantly to survive, have to have qualified human resources and be able to hang on to the qualified human resources they have. In this context businesses will create a difference with various human resources applications they will conduct in the framework of effective human resources management. The general objective of this study is to present the perspective of wage earners in terms of human resources applications that could be implemented in the framework of effective human resources management. A business operating in the retail sector in the province of Mersin was observed to try and determine effective human resources management applications and the relations between such applications. In this study a survey was given to 128 wage earners in this business and as a result of the frequency analyses the way the wage earners see these applications was explained theoretically.