Çalışanların insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ilişkin adalet algısının rol performansı ve ekstra rol performansı üzerindeki etkileri
Effects of employees' perception of justice related to human resources management practices on role performance and extra role performance
- Tez No: 289363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Şirketlerdeki insan kaynakları yönetimi uygulamaları günden güne önem kazanmaktadır. Bu uygulamalardaki adalet algısı çalışanların rol ve ekstra rol performansları üzerinde çeşitli etkiler yaratmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çalışanların insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ilişkin adalet algısının rol performansı ve ekstra rol performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır.Çalışmanın ilk bölümünde insan kaynakları yönetimi kavramı ve fonksiyonları açıklanmıştır. İkinci bölümde örgütsel adalet, rol performansı ve ekstra rol performansı kavramları üzerinde durulmuş ve bu kavramlar birbirleriyle ilişkilendirilerek açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü ise uygulama bölümüdür. Bu bölümde oluşturulan model çerçevesinde söz konusu kavramlar arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Kocaeli ilinde perakende sektöründe faaliyet gösteren firmalar oluşturmaktadır.Bu çalışmanın sonucunda çalışanların performans değerlendirme ve ödüllendirme uygulamalarına ilişkin adalet algısının rol performansı ve ekstra rol performansı üzerinde etkisi olduğu ancak ücret ve terfi uygulamalarındaki adalet algısının rol performansı ve ekstra rol performansı üzerinde etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resources management practices in companies has gained importance day by day. In these applications, the perception of justice, is creating special effects on role and extra role performance of employees. The purpose of this study is to research the effects of employees? perception of justice related the human resource management practices on role performance and extra role performance.The concept of human resource management functions has been described in the first part of the study. In the second part, organizational justice, role performance and extra role performance focuses on the concepts and these concepts have been explained in relation to one another. Part three is the application section. The relation among these concepts within the framework of the model established in this section has been tested by using correlation and regression analysis. The firms which are operating in the retail sector in the city of Kocaeli is creating the sample of this research.As a result of this study, employees? perception of justice related performance and compansation practices have an effect on role performance and extra rol performance. However perception of justice related pay and promotion practices have no effect on role performance and extra role performance.