Moleküler gastronomide menülerin müşteri değerine yönelik pazarlanması
Marketing of menus in molecular gastronomy for customer value
- Tez No: 551379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHNAZ DEMİRKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmanın amacı Moleküler Gastronomi (MG) mutfak akımlarına yönelik müşteri değeri boyutlarını belirlemek ve MG menülerinin bu değer boyutlarına yönelik olarak ne şekilde pazarlaması gerektiğini ortaya koymaktır. Bu amaçla, Türkiye'de MG uzmanı olan 22 elit katılımcı ile yüz yüze yarı-yapılandırılmış mülakat soruları ile görüşmeler yapılarak veri toplanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. İlk bölümde MG ve bilim temelli mutfak akımlarına yönelik kavramlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde genişletilmiş turizm pazarlaması kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise, veriler yazılı ortama aktırılarak deşifre edilmiş ve oluşturulan faktör havuzu mevcut literatürde belirtilen diğer faktörlerle karşılaştırılarak veriler kodlamaya tabi tutulmuştur. Verilerin güvenilirliğini arttırmak ve bulguların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak amaçlı, orijinal görüşme transkriptlerinden alınan özgün alıntılar da kullanılmıştır. Veriler NVivo 12 Pro paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, MG mutfak akımlarına ilişkin menülerin müşteri değeri oluşturmasına yönelik olarak pazarlamasındaki etkileri beş ana boyutta ortaya konmuştur; fonksiyonel, deneyimsel, sosyal, sanatsal ve epistemik. Çalışmanın sonuçları, MG mutfak akımlarına yönelik menülerin pazarlamasında müşteri değeri sağlamaya yönelik uygun ve etkili pazarlama stratejilerinin tasarlanmasına ve uygulanmasına yardımcı olacak bilgiler sağlamıştır. Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje numarası: 21867.
Özet (Çeviri)
The key objective of this study is to explore the customer value dimensions of Molecular Gastronomy (MG) and to examine how the MG menus should be marketed based on these value dimensions. For this purpose, a qualitative study approach using twenty-two semi-structured face-to-face interviews with elite MG experts in Turkey was adopted. The research consists of three chapters. In the first part, concepts related to MG and science-based kitchen flows were thoroughly examined. In the second chapter, the concept of expanded tourism marketing was explored. In the third chapter, the qualitative data were content analyzed using NVivo 12 and the findings were discussed. Authentic citations from the original transcripts were also used to improve the reliability of the data and to help better understand the findings. The findings of the present study highlight the effects of the Molecular Gastronomy cuisine applications menus in marketing in order to create customer value. This effect is salient through five key dimensions, namely functional, experiential, social, artistic, and epistemic. The findings provide significant insights that help design and implement appropriate and effective marketing strategies to ensure customer value in the marketing of MG menus. The study also offers several practical implications. This study was funded by Scientific Research Projects Coordination Unit of Istanbul University. Project number: 21867.