Şaşılık cerrahisinin kornea endotel tabakası üzerine etkisi
The effect of strabismus surgery on the cornea endothelial layer
  1. Tez No: 551465
  2. Yazar: CAN GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA NİYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Horizontal ve vertikal şaşılık cerrahi prosedürlerinin kornea endotel tabakası üzerine etkilerini araştırmak. Gereç ve yöntem: Çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda şaşılık ameliyatı yapılan 56 hastanın 83 gözü prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan hastalar, tek horizontal kas (medial rektus veya lateral rektus) cerrahisi yapılanlar (grup 1), çift horizontal kas (medial rektus ve lateral rektus) cerrahisi yapılanlar (grup 2) ve tek oblik kas (alt oblik) cerrahisi yapılanlar (grup 3) olarak üç alt gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan hastaların cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası birinci gün, ikinci hafta ve ikinci ayda speküler mikroskopi cihazı ile kornea endotel tabakası analizi yapıldı. Tomey EM-3000 speküler mikroskopi cihazı ile aynı bölgeden elde edilen ve görüntü kalitesi en yüksek olan görüntülerdeki haritaların merkez otomatik yöntem kullanılarak kantitatif analizi yapıldı. Tüm değerler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların 26'sı erkek, 30'u kadındı. Olguların yaş ortalaması 13.58 ± 10.39 yıldı. Olguların 22'si ET, 21'i XT, 13'ü AOH tanısıyla takip edildi. Çalışmaya alınan gözlerin 51'i grup 1, 16'sı grup 2, 16'sı grup 3'e dahil edildi. Cerrahi öncesi ortalama kayma miktarı 33,03 ± 13,75 PD (6 – 75), cerrahi sonrası 2.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effects of horizontal and vertical strabismus surgical procedures on the corneal endothelial layer. Material and Methods: Eighty three eyes of the 56 patients who underwent strabismus surgery in Ondokuz Mayıs University School of Medicine, Department of Ophthalmology were prospectively evaluated. Study patients were divided into three subgroups as following; those undergone single horizontal muscle (medial rectus or lateral rectus) surgery (group 1), double horizontal muscle (medial rectus and lateral rectus) surgery (group 2) and single oblique muscle (inferior oblique) surgery (group 3). Corneal endothelial layer analysis was performed with the specular microscopy device preoperatively and on the first day, second week and second month after the surgery. The images obtained from the same region with the Tomey EM-3000 specular microscopy device and the images with the highest image quality were quantitatively analyzed using the central automated method. All values were compared between the groups. Results: 26 of the cases were male and 30 were female. The mean age of the patients was 13.58 ± 10.39 years. 22 of the cases were followed with ET, 21 with XT and 13 with AOH. 51 of the eyes were included in group 1, 16 in group 2 and 16 in group 3.