Effects of youth marginalization in the decision making and policy implementation processes: The case of Zimbabwe
Gençliğin marjinalleşmesinin karar verme ve politika yapma süreçlerine etkileri: Zimbabwe örneği
  1. Tez No: 551481
  2. Yazar: KUDAKWASHE PRAISE MUTUKURA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHAL ÜNALP ÇEPEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Political Science, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, gençliğin marjinalleştirilmesinin Zimbabwe'deki karar alma ve politika uygulama sürecindeki etkileri incelenmiştir. Ted Gurr'ın Göreceli Yoksunluk Teorisi'ne (1970) göre gençler (18-35 yaş aralığı) belirli bir toplumda marjinalleştirildiğinde, ortaya çıkan etkiler göreceli yoksunluğa işaret etmektedir. Küçük sorunlar/çatışmalarla başlayan göreceli yoksunluk, büyük sorunlar yaratan etkileri nedeniyle günümüz dünyasında devlet içi çatışmalara neden olmaktadır. Zimbabwe örneğinde gençliğin dışlanması, olumsuz sosyal, ekonomik ve politik ortam ile eş zamanlı olarak daha da kötüleşmekte, bu da kurgusal çatışmanın alanına girmektedir. Zimbabwe Anayasası'nın (2013) 20. Maddesi hükümete gençlerin ihtiyaçlarını sağlamayı zorunlu kılmaktadır. Ancak hükümetin henüz bu hükmü uygulamamış olması, genç nüfusun toplam nüfus oranında gözlenen yüksekliğine dayalı olarak ortaya çıkan çatışmaların giderek artmasına sebep olmaktadır. Çalışma Zimbabwe'deki gençlerin içinde bulunduğu, şiddete dayanan ve yıkıcı sonuçları olan çatışma durumları için önleyici ve çözüm getiren mekanizmaları araştırmak üzere nitel araştırma teknikleri kullanılarak yürütülmüştür. Bu çalışmanın temel argümanı, hükümetin yaş, cinsiyet, din ve politik aidiyetleri her ne olursa olsun tüm vatandaşları adil ve eşit bir şekilde korumasının; sosyal, ekonomik ve politik imkanlarını tüm vatandaşları için sağlamasının anayasal yetkisi ve egemen sorumluluğu olduğunu vurgulamaktır. Araştırmanın çıktısı olarak, öncelikle“müzakere”ve“arabuluculuk”yöntemlerini içeren bütüncül çatışma çözüm formüllerini benimseyen literatürün kullanılması ihtiyacı bulunmaktadır. Bu iki yaklaşım, tartışmalı seçimlerin yapıldığı, can kaybının ve süregelen ekonomik çöküşün yaşandığı endişe verici koşullarda ihtiyaç duyulan uzun ömürlü çözümleri sunmak için yerinde ve uygundur.
Özet (Çeviri)
The study examined the effects of youth marginalization in the decision making and policy implementation process in Zimbabwe. When youths (aged between 18 and 35) are marginalised within a given society, the resultant effects can be attributed to relative deprivation according to Ted Gurr's Relative Deprivation Theory (1970). Relative deprivation begins as thin primary fissure whose turbulent effects cause intrastate conflicts in the contemporary world. In the case of Zimbabwe, youth exclusion simultaneously worsened by the growing adverse social, economic and political environment is a subject of conflict speculation. Article 20 of Zimbabwe Constitution (2013) mandates the government to provide for the youth, however government's inability yet to fulfil this provision has gradually turned out to be the source of conflict given the youth bulge on the population demographic structure. The study was conducted using qualitative research techniques to investigate on the preventive and resolution mechanisms in the context of violent and destructive conflict situation involving youths in Zimbabwe. The underlying argument of this study emphasizes on government's constitutional mandate and sovereign responsibility to protect and provide socially, economically and politically for all its citizens, justly and equally regardless of age, gender, race, religion or political affiliation among others. The research outcome emphasized on making available the literature that spearhead for the adoption of holistic formulas of conflict resolution that chiefly includes“negotiation”and“mediation”methods. These two approaches are apt and appropriate to deliver the much needed perennial solutions in threatening circumstances where there is disputed elections, loss of life, and the continued economic collapse.