Rekreasyonel faaliyet olarak sporun otizmli çocuklarda sosyal iletişime yönelik etkileri
Effects of sport as recreational activity on social communication in children with autism
- Tez No: 551489
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, rekreasyonel faaliyet olarak spor aktivitelerinin otizm spektrum bozukluğu özelliği gösteren çocuklar üzerindeki sosyal etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Mevcut araştırmanın evrenini 2016-2017 yılları içerisinde Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Engelliler ve Dezavantajlılar Biriminde kayıtlı olan otizmli çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise benzer gelişimsel düzeyde oldukları tıbbi raporlarda ifade edilen ve araştırmada kullanılan ölçeği cevaplamaya gönüllü 90 otizmli çocuğun ebeveyni oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi amaçlı olarak seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu uzman görüşü alınarak ve daha önce konu ile ilgili yapılan çalışmalardan uyarlanarak hazırlanmıştır. Çalışmada elde edilen istatistiki veriler frequency (sıklık) yöntemi ve tanımlayıcı istatistik ile analiz edilmiştir. Rekreasyonel faaliyet olarak spor yapan ve spor yapmayan otizmli çocukların sosyalleşme düzeylerini karşılaştırmalı olarak inceleyen bu çalışmada; sporun sosyalleşme, temel sosyal beceri, temel iletişim becerisi, grupla iş yapma becerisi ve kendini kontrol edebilme becerileri açısından olumlu yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, was conducted for the purpose of determined social effects, social activity as a recreational activity the children who have autism spectrum disorder feauture. The universe of this study consists of the parents of children with autism who were enrolled in the Erzurum Disability and Disadvantaged Unit of the Youth Services and Sports Provincial Directorate in 2016-2017. The sample of the study consisted of the parents of 90 autism children who were willing to respond to the scale used in the study and expressed in the medical reports of similar developmental level. Research sample selected purpose as. Questionnaire was used as data collection tool. The questionnaire form which was used in the research was prepared by taking the expert opinion and adapting it from the previous studies. Statistical data were analyzed by frequency method and descriptive statistics. In this study, which examines the socialization levels of children with autism who do sports and do not exercise as recreational activities. It was concluded that sport has a positive effect on socialization, basic social skills, basic communication skills, ability to work with groups and self-control skills.