KOBİ'lerin temel sorunları ve SWOT analizi
Basic problems of SMEs and SWOT analysis
- Tez No: 551494
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), büyük sanayi işletmelerinin ihtiyaç duyduğu finansmandan çok daha az bir finansmanla kurulabilen işletmelerdir. KOBİ'ler istihdama olan katkıları, esnek üretim yapıları ve büyük işletmelere yarı mamul üretme gibi özellikleri ile ülkelerin ekonomik ve sosyal hayatında önemli yer tutarlar. Türkiye ekonomisinde hem istihdam yaratan hem de dış ticaretinde önemli bir yeri olan KOBİ'lerin karşılaştıkları sorunları gidermeye yönelik önlemler alınmalıdır. Bu bağlamda, bu çalışmada KOBİ'lerin karşılaştıkları temel sorunlar ele alınmış ve KOBİ'lere yönelik SWOT analizleri yapılmıştır. Araştırma kapsamında alanyazın taranmış, daha önce KOBİ'lerin sorunlarıyla ilgili yapılmış akademik çalışmalar incelenmiştir. Araştırma sonucunda KOBİ'lerin öne çıkan sorunları arasında, üretimsel sorunların, yönetimsel sorunların, finansal sorunların, pazarlama sorunlarının, markalaşma sorunlarının, standartlaşma sorunlarının ilk sıralarda yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) are businesses that can be established with much less financing than the financing required by large industrial enterprises. SMEs have an important place in the economic and social life of the countries with their contributions such as employment, flexible production structures and producing semi-finished products in large enterprises. Turkey's economy and create jobs on both measures should be taken on the way to troubleshoot problems faced by SMEs is an important place in foreign trade. In this sense, SWOT analyzes were carried out by taking into consideration the main problems faced by SMEs and literature related to them. Within the scope of the research, literature has been scanned and academic studies related to the problems of SMEs have been examined before. As a result of the research, it was seen that among the problems of SMEs, production problems, managerial problems, financial problems, marketing problems, branding problems, standardization problems were found to take place in the first place.