Küçük ve orta ölçekli işletmelerin genel sorunları ve çözüm önerileri
Common problems of small and medium sized companies and suggestions for these problems
- Tez No: 123497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN GENEL SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Berna İMREK Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Doç. Dr. Ramazan YAMAN) Balıkesir, 2002 Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde gittikçe önem kazanan küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ'ler), genel sorunları ve çözüm önerileri çalışmanın içeriğini oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında KOBİ'ler hakkında temel bilgilere, sahip oldukları sorunlara değinilmiştir. İkinci aşamada ise sorunlara yönelik var olan çözüm önerileri üzerinde durulmuş ayrıca günümüzde bilgi ve iletişim teknolojisindeki hızlı gelişme ve ülkemiz deki bilgisayar kullanımındaki hızlı artışın sonucu olarak gelişen ve giderek önem kazanan internetin sunduğu e-ticaretten yararlanarak KOBİ'lerin sorunlarının çözümünde nasıl yararlanılabilineceği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son aşamasında ise ülkemizde ve dünyada KOBİ'lerin sahip olduğu temel özellikleri, avantaj, dezavantaj ve karşılaştıkları fırsatlar ve riskler dikkate alınarak oluşturulan SWOT matrisinden yola çıkılarak anket hazırlanmıştır. Bu anket Balıkesir Bölgesinde İmalat Sanayinde faaliyetini sürdüren 25 işletmeye uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda ankete katılan işletmelerle, ülkemizde ve dünyadaki KOBİ'lerin temelde sahip oldukları özelliklerin, sorunların ve sorunlara çözüm yaklaşımlarının uyum sağladığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : KOBİ, e-ticaret ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMMON PROBLEMS OF SMALL AND MEDIUM SIZED COMPANIES AND SUGGESTIONS FOR THESE PROBLEMS Berna İMREK Balıkesir University, Instutite of Science Department of Mecanical Engineerg (MSc. Thesis / Supervisor : Doç. Dr. Ramazan YAMAN) Balıkesir, Turkey, 2002 This study consists of the general problems and solution proposals of small and medium sized companies which have gained importance in both our country and all over the world. The first step of the study covers the basic information on small and medium sized companies and the problems that they have been face. Second step comprises the proposals for these problems. Besides, it is also emphised that rapid improvement in information and communication technology as well as the use of computer in our country contributes to the solutions of small and medium sized companies problems, taking advantages of e-trade. The last step of the study presents the questionnaire results which was designed for by SWOT matris taking the basic characteristics advantages, disadvantages, appurtunities and risks which small and medium sized companies have. The questionnaire was applied the to 25 companies in manufacturing industry in the region of Balıkesir. The study puts forward that the characteristics, problems and solution proposals of the enterprises in the study are consistant with the ones in our country and the world. Key Words : SME'S, e-trade 111