FM modüleli işaretin kızılötesi alıcı-verici ile iletimi
- Tez No: 55160
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
FM MODÜLELİ İŞARETİN KIZILÖTESİ ALICI VERİCİ İLE İLETİMİ ÖZET Bu çalışmada, kızılötesi ışın kullanmak suretiyle ses bilgisinin iletilmesi olayı incelenmiş ve bunu yapan devre gerçekleştirilmiştir. Bu devrede ses bilgisi frekans modülasyonuna tabi tutularak kızılötesi ışığın parlaklığı değiştirilmiş ve bu bilgi alıcı tarafından alınarak demodüle edilmiş ve ses bilgisi tekrar elde edilmiştir. Devre ile ses bilgisi dışında kare dalga işareti de iletebileceğinden, bilgisayarlar arasında iletişim içinde geliştirilerek kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Kızılötesi alıcı-verici, Frekans Modülasyonu.
Özet (Çeviri)
SIGNAL TRANSMISSION BY FM MODULATED INFRARED TRANSMITTER-RECEIVER ABSTRACT In this study, a circuit which is capable of sending audio data using infra-red beams has been constructed. In this circuit the audio signals was used for modulating infra-red beams by changing the limunance of the beam. This beam is then taken by the receiver and demodulated to get the orginal audio signal. Since the circuit is capable of sending any digital signals, the circuit can be improved to be used for communication between the computers. KEYWORDS:Infrared Receiver-Transmitter, Frequency Modulation.