Silindirik geometrili x-ışını sistemleri için temel büyüklüklerin yüksek hassasiyetle hesaplanması
  1. Tez No: 55161
  2. Yazar: CEMİL AKKUTAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
SİLİNDİRİK GEOMETRİLİ X-ISINI SİSTEMLERİ İÇİN TEMEL BÜYÜKLÜKLERİN YÜKSEK HASSASİYETLE HESAPLANMASI (Doktora Tezi) Cemil AKKUTAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos, 1996 ÖZ Bu çalışmada kaynağın uyarma akısı numune üzerindeki etkisi ve akışı, numunenin halka açısal kaynaktan gördüğü açı, birim alandaki floresans şiddeti ve dedektör merkezindeki sayma hızı gibi fiziksel büyüklüklerin pek çoğu ince numuneler için % 0,2 den daha iyi hassasiyetle hesaplanmıştır. Sonuçlar k (c^-c^) formunda verilmiştir. Burada f] ve f2 herhangi bir hacimdeki silindirik sistemlerin genel fonksiyonlarıdır. Cı,c-2 ve k kullanıcının hesaplanabilir katsayılardır.
Özet (Çeviri)
II A HIGH PRECISION CALCULATION OF ESSENTIAL PHYSICAL QUANTITIES FOR X RAY FLUORESCENT SYSTEMS WITH CYLINDRICAL GEOMETRY (Ph.D.Thesis) Cemil AKKUTAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1996 ABSTRACT In this study excitation flux and total fluence on the specimen, solid angle subtended by specimen from annular source, fluorescent intensity per area, total fluorescent intensity of the specimen and count rate per unit area of dedector center has been calculated for thin specimens with a precision of better than 0.2% for most of the quantities. Results are presented in the form of k (cifi^f?) where fj and f> are standard functions common to all cylindrical systems of any size. Cj.c^ and k are user's calculable coefficients.