Büyük şehirlerde hava kirliliği konusunda alınan tedbirlerin tesirliliği
  1. Tez No: 55163
  2. Yazar: MEHMET AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
BÜYÜK ŞEHİRLERDE HAVA KİRLİLİ?İ KONUSUNDA ALINAN TEDBİRLERİN TESİRLİLİ?İ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet AKÇA GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1996 Öz Bu çalışmada büyük şehirlerimizdeki hava kirliliğinin boyutlarını önemli ölçüde etkileyen ev, iş yeri, sanayide kullanılan ısınma ve enerji üretim amaçlı yakıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu doğrultuda Ankara, İstanbul illerinde 'doğal gaz ile diğer yakıtların, izmir ve Kayseri' de ise sadece sıvı ve katı yakıtların hava kirliliğini etkileme dereceleri belirlenmiştir. Ayrıca; genel anlamda çevre kirliliğine ve çevre sorunları içerisinde en ciddi ve en tehlikeli olan hava kirliliğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFETS OF PRECAUTIONS ON AIR POLLUTION AT GREAT CITIES (M. Sc. Thesis) Mehmet AKÇA GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1996 ABSTRACT Within the context of this study, the air pollution caused by the fuel used for the purposes of heating and for the production of power, which effects the air pollution limits of big cities in a extreemly important manner, have been compared. For this purpose the effect of naturel gas and other flues used at Ankara, Istanbul and only liquid, solid fuel used at İzmir and Kayseri in air pollution limits are defined, on the other hand, in general air pollution is disscussed in the cuntext which is the most serious and dangerous environmental pollution. II