Halka açık enerji firmalarının finansal oranlarının borsa performansına olan etkileri ve bir uygulama
The effects of financial Ratios of open energy stock companies on stock market performance and an application
- Tez No: 551635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ERCAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören 10 enerji firmasının 2013-2017 yıllarına ait finansal tablolarından hareketle, finansal oranları ile borsa fiyatları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada bu çerçevede her bir firma için ilgili yıllara ilişkin finansal tablolar incelenmiş ve bu tablolar üzerinden firmaların bazı finansal rasyoları hesaplanmıştır. Daha sonra elde edilen rasyolar ile firmaların borsa kapanış fiyatları arasındaki ilişki önce uç değerlerin olduğu ve uç değerlerin olmadığı korelasyon analizi ile incelenmiş, ardından Granger nedensellik testi ile analiz edilmiştir. Korelasyon analizine göre; kapanış fiyatları ile hisse başına kar, aktif devir hızı, kısa vade borç/aktif, kısa vade finansal borç/kısa vade borç ve öz sermaye karlılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p0.05). Dolayısıyla bu değişkenlerin doğrudan borsa kapanış fiyatlarını belirlemeye yetmeyeceği, ancak yatırımcılar için önemli rollerinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between financial ratios and stock market prices is examined based on the 2013-2017 financial statements of 10 energy companies listed on Borsa Istanbul. In this study, financial statements for each company are examined and some financial ratios of firms are calculated over these tables. Then, the relationship between the ratios obtained and the stock closing prices of the firms was first examined by correlation analysis with and without extreme values, and then analyzed with Granger causality test. According to correlation analysis; closing prices and profit per share, asset turnover rate, short term debt / asset, short term financial debt / short term debt and return on equity were statistically significant (p 0.05). Therefore, it is seen that these variables are not sufficient to determine the closing prices directly, but they have an important role for investors.