Birinci Dünya Harbi Filistin Cephesi'nde ve İstiklal Harbi Batı Cephesi'nde hava fotoğrafçılığı ve keşfinin etkinliği
The effectiveness of the aerial photography and aerial reconnaissance on the Palestine Front during the First World War and the Western Front during the Turkish National War of independence
  1. Tez No: 551654
  2. Yazar: SEHERNAZ GÜVENBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Disiplinler arası çalışmayı içeren bu tezin amacı, Türk askeri havacılığının gelişimi, hava fotoğrafçılığı ve hava keşfinin etkinliği ile ilgili genel bilgiler vererek bilim ve teknolojinin harp tarihi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca hava fotoğrafçılığıyla ilgili literatürdeki boşluğun kapatılması temel amaçlardan birisidir. Ancak çalışmanın en önemli yönü, 20'nci yüzyıl savaşlarında hava fotoğrafçılığı teknolojisinin harplerin seyri üzerindeki etkisi ve sonucu nasıl etkilediğidir. Bu çalışma BDH Filistin Cephesi ve İSH Batı Cephesi ile sınırlandırılmıştır. Birinci Dünya Harbi'nde Filistin Cephesi'nde hem şiddetli muharebeler yaşanmış, hem de toprak değişimi ve hava faaliyeti yoğun olarak gerçekleşmiştir. İstiklal Harbi'nde tayyare keşif faaliyeti de ağırlıklı olarak Batı Cephesi'nde gerçekleştirilmiştir. Bu anlamda çalışmada bu iki cephe üzerinden konunun sınırlandırılmasıyla anafikir anlatılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, Türk askerî havacılığı ve onun ülkemizdeki gelişimi sırasında askeri keşifte olmazsa olmaz bir teknoloji haline gelen hava fotoğrafçılığının özellikle iki cephede harplerin seyrine nasıl etki ettiği, daha önce az bilinen Osmanlıca kitap ve belgeler ile İngilizce kaynaklardan yararlanılarak ortaya çıkarılmıştır. Böylece Birinci Dünya Harbi Filistin Cephesi'nde ve İstiklal Harbi Batı Cephesi'nde hava fotoğrafçılığı ve keşfinin etkinliği karşılaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this interdisciplinary thesis study is to put the effects of science and technology on the history of war as well as on the development of the Turkish Military Aviation through a general evaluation of the aerial photography and aerial reconnaissance. Moreover, one of the aims of the present study is also to fill the information gap in the literature pertaining to aerial photography. However, the most crucial aspect of the study is to reveal the fact that how aerial photography technology affected the course of wars in the 20th Century and changed their ends. This study is limited to First World War (FWW) Palestine Front and the Western front during the Turkish National War of Independence (TNWI). Harsh battles engaged on the Palestine Front during the FWW witnessed considerable land exchange and intense aerial activity. Aerial reconnaissance activities were carried out during the TNWI on the Western Front. In this context the subject is tried to be limited to these two fronts in its general concept. In conclusion, the Turkish Military Aviation and aerial reconnaissance's becoming an indispensible part of the development Turkish Military and how it changed the course of the battles engaged in the mentioned fronts is put forward through rarely studied books and documents written both in Ottoman Turkish and English. Hence, the effectiveness of the aerial photography and reconnaissance during the First World War and Turkish National War of Independence is tried to be compared.