Tam zamanında üretim ortamında maliyet analizleri ile ortak bir kafile/sipariş büyüklüğü belirlenmesi
- Tez No: 55168
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İİİ TAM ZAMANINDA ÜRETİM ORTAMINDA MALİYET ANALİZLERİ İLE ORTAK BİR KAFİLE/SİPARİŞ BÜYÜKLÜ?Ü BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) H. Özge AFACAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 ÖZ Bir üretim tekniği olan Tam Zamanında Üretim (TZÜ) felsefesi, düşük maliyetle verimliliği ve kaliteyi arttırmaktadır. TZÜ süreçlerinde tam zamanında satınalma (TZS) uygulaması, istenilen kaliteye ve verimliliğe düşük maliyetle ulaşmak için desteklenmektedir. Bu araştırmada alıcı ve tedarikçilerin üretime ait maliyet bilgilerinin aktarıldığı bir TZS ortamında tüm sistemin maliyetinin ortak bir sipariş/kafile belirlenmesi yoluyla çok azaltılabileceği anlatılmaktadır. Oluşturulan çeşitli satınalma ve üretim senaryolarında, uzun dönemli maliyet bilgilerinin birbirine aktarılması analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucu olarak bir en iyilemenin değişik parametreler nedeni ile alıcı ve tedarikçi için ayrı ayrı en iyi olamayacağı ortaya konmaktadır. Bilim kodu :605.01.03 Anahtar kelimeler :Tam zamanında satın alma/üretim, Ortak sipariş/kafile büyüklüğü Sayfa adedi :154 Tez yöneticisi :Doç. Dr. Serpil Erol
Özet (Çeviri)
IV JOINT ORDER/PRODUCTION LOT SIZE EVALUATION WITH PRICE ANALYSIS IN JIT ENVIRONMENT (M.Sc. Thesis) H. Özge AFACAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1996 ABSTRACT A production technique JIT philosophy improves productivity and quality with decreasing costs. During periods of JIT, JIT purchasing application is used for achieving the goals to produce the kinds of units needed, at the quality needed, at the productivity needed. In JIT purchasing, production cost information exchange between vendor/buyer can reduce total system cost with modelling a joint order/production lot size. In different types of JIT purchasing and production scenarios, the impact of such cost information exchange in long term are analyzed. The research result shows that, a joint optimization for the order/production lot size is not necessarily the optimal for vendor and buyer seperately because of different parameters. Science code Key words Page number Advisor 605.01.03 JIT Purchasing, JIT Production, Joint Order/Lot Size 154 Doç. Dr. Serpil Erol