Bireysel bankacılık hizmetlerinin BİST banka endeksindeki bankaların karlılıklarına etkisi
Effect of retail banking services on the profitability of banks in the BIST bank index
- Tez No: 551687
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Finansal sistemin en önemli kurumları olan bankaların temel işlevi mevduat toplamak ve topladığı bu fonları kredi şeklinde kullandırmaktır. Bankalar bu temel işlevlerinin yanında çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bunlardan biriside bireysel bankacılık hizmetleridir. Bu çalışmada; Bireysel Bankacılık Hizmetleri'nin BİST-BANKA endeks'inde bulunan bankaların karlılıklarında etkisinin olup olmadığı incelenmektedir. Çalışma; 2010-2018 yılları arasında BİST-BANKA endeks'inde bulunan 13 adet bankanın yıllık verilerini kapsamaktadır. Çalışmanın bağımlı değişkeni net kar, bağımsız değişkenleri ise; tüketici kredileri (konut kredisi, ihtiyaç kredisi, otomobil kredisi), kredi kartı tutarı ve kredili mevduat hesabıdır. Bankaların net Karı ile bireysel bankacılık hizmetleri arasındaki ilişkiye bakılırken çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çoklu regresyon analizi sonucunda, konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı tutarının bankaların net karını istatistiki olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediği, kredili mevduat tutarı ve otomobil kredisi ile bankaların net karı arasında istatistiki olarak anlamlı ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks whose main function is to collect deposits and collected these funds in the form of loans are the most important institutions of financial system. As well as these basic functions, banks offer lots of services. One of these services is retail banking services. In this study examines whether the retail banking services have an impact on the profitability of the banks in the BIST-BANK index. This study contains the annual data of 13 banks are included in the BITS-BANK index between the years 2010-2018. The dependent variable of the study is net profit. The independent variables of study are consumer loans (mortgage loan, personal finance credit, individual automobile credit), credit card amount and deposit fund account. The relationship between the net profit of the banks with retail banking services was analyzed by multiple linear regression analysis. As a result of multiple regression analysis; mortgage loans, personal finance credit and the amount of credit cards have statistically meaningful and positive impact on the net profit of banks. It is determined that there isn't meaningful interaction as statistically between the amount of overdraft deposits / individual automobile credit and the net profit of the banks.