Yetişkin bireylerde diyet kalitesi ve beden algısı arasındaki ilişki ve bireylerin beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the level of nutrition knowledge and the relationship between diet quality and body image in adults
- Tez No: 551727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ CEBİRBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırma Konya il merkezinde yer alan Meram, Selçuklu, Karatay merkez ilçelerinde ikamet eden 18-65 yaş aralığındaki 580 bireyin diyet kalitesi ile beden algısı arasındaki ilişkiyi ve bu bireylerin beslenme bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Oluşturulan soru formu ile bireylerin genel özellikleri ve beslenme bilgileri alınmış; ayrıca diyet kalitesini belirlemek için Diyet Kalite İndeksi-Uluslararası (DKİ-U) ölçeği, beden algısını belirlemek için ise Beden Algısı Ölçeği (BCS) formu kullanılmıştır. Bireylerin Diyet Kalite İndeksi hesaplanmış ve 0-60 aralığındaki puanlar“zayıf”diyet kalitesi ve 60.5-100 aralığındaki puanlar“iyi”diyet kalitesi olmak üzere iki sınıfa ayrılmıştır. Bireylerin Beden Algısı Ölçeği puanları ise 40-135 puan aralığı“düşük”beden algısı, 136-200 puan aralığı ise“yüksek”beden algısı olmak üzere iki sınıfta incelenmiştir. Yetişkin bireylerin DKİ-U puan ortalaması (x̄±SE) 56.49±0.509; BCS puan ortalaması ise (x̄±SE) 136.63±1.08 bulunmuştur. Yetişkin bireylerin beden algısı yükseldikçe diyet kalitesi puanları artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study which was conducted on 580 individuals aged 18 to 65 residing in Konya's central districts Meram, Selçuklu, and Karatay was to determine the relationship between diet quality and body cathexis and knowledge level about nutrition. The general characteristics and nutritional information of the individuals were taken with the questionnaire that has been created, and additionally to determine diet quality Diet Quality Index-International (DQI-I) scale was used and to determine body cathexis, Body Cathexis Scale (BCS) was used. Diet Quality Index scores of individuals were calculated and then classified into two groups:“poor”diet quality which was resulted between 0-60 points and“good”diet quality which was resulted between 60.5-100 points. Body Cathexis Scale scores were also classified into two groups:“low”body-cathexis which was resulted between 40-135 points and“high”body-cathexis which was resulted between 136-200 points. The average score of DQI-I was (x̄±SE) 56.49±0.509; and average score of BCS was (x̄±SE) 136.63±1.08 for adult individuals. Diet quality scores increased as the body cathexis of adult individuals increased.