Mangan fenolat komplekslerinden katı halde ısıl bozundurma yöntemi ile poli (dihalofenilen oksit) sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 55173
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHLİKA PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
MANGAN FENOLAT KOMPLEKSLERİNDEN KATI HALDE ISIL BOZUNDURMA YÖNTEMİ İLE POLİ (DİHALOFENİLEN OKSİT) SENTEZİ VE KAREKTERİZASYONU (YÜKSEK LİSANS) BERRİN AKURSU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (1996) ÖZET Bu çalışmada, farklı halofenollerden hazırlanan mangan fenolat komplekslerinin katı halde ısıl bozundurmalanyla poli(dihalofenilen oksit) sentezi ve karekterizasyonu amaçlanmıştır. Halofenol olarak triklorofenol (TCP), tribromofenol (TBP) ve 2,6- dibromo-4-klorofenol (2,6-DB4CP); nötral ligand olarak da piridinin (Py) kullanıldığı mangan fenolat komplekslerinin yapılan C, H, N elementel analizi ve FTIR spekrumlan ile karekterize edilmiş; oktahedral [(Trihalofenol)2(H20)3(Py)Mn(II)] yapıda olduklan belirlenmiştir. Elde edilen kompleksler 100-250°C arasında 48 saatlik süreyle bozundurularak yüzde polimerleşme veriminin sıcaklığa bağlılığı incelenmiştir. Maksimum verim sıcaklığı (TCP)2(H20)3(Py)Mn(II) ve (TBP)2 (H20)3(Py)Mn(II) kompleksleri için 190°C; (2,6-DB4CP)2(H20)3(Py) Mn(ü) kompleksi için ise 220°C olarak saptanmıştır. Yüzde polimerleşme veriminin bozundurma süresine bağlılığı 190°C'de 3-48 saatleri arasmda incelenmiş, verimin önce süreyle arttığı, 24 saatten sonra ise fazla değişmediği belirlenmiştir. Sentezlenen polimerler ^-NMR, FTIR spektroskopisi, viskozite ölçümleri ve DSC ile karekterize edilmiştir. Her üç polimerin de lineer yapıdan çok dallanmış yapıda, düşük [n] ve yüksek Tg değerlerine sahip olduklan saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Mn fenolat-poli(dihalofenilen oksit), halofenoller, Bilim kodu : 404.04.01
Özet (Çeviri)
THE SYNTHESİS OF POLY (DİHALOPHENİLENE OXİDES) BY THERMAL DECOMPOStTİON OF MANGANESE PHENOLATE COMPLEXES tN SOLID STATE AND CHARACTERİZATİON (M.Sc. Thesis) BERRİN AKARSU GAZİ ÜNİVESITY INSTITUEN OF SCBENCE AND TECHNOLOGY (1996) ABSTRACT In this study it was aimed to synthesize and characterize poli (dihalophenylene oxide) by solid state thermal decomposition of manganese phenolate complexes prepared from various halophenols. The structure of manganese phenolate complexes Containing trichlorophenol (TCP); tribromophenol (TBP) and 2,6-dibromo-4- chlorophenol (2,6-DB4CP) as halophenols; pyridine as neutral ligand were characterizated by C, H, N elementel analysis and Infrared Spectroscopy (FTIR) it was found that complexes have an octahedral structure having the formula as (Trihalophenol)2 (H20)3(Py)MN(II). The percentage yield of polymerization on a sequence of temperatures were examined by decompositing of the complexes for a period of 48 hours between 100- 250°C. The highest polymer yield were observed for (TBP)2(H20)3(Py)Mn(II) and (TCP)2(H20)3(P7)MN(II) complexes at 190°C; for (2,6 DB4CP)2(H20)3(Py)Mn(II) at 220°C. The dependeces of the percentage yield of polymerization on the decomposition times were also investigated at 190°C between 3-48 hours; at first, it was observed that the polymerization yields increased rapidly and remained almost constant after 24 hours. The polymers synthesized were characterized by 'HNMR, FTIR spectroscopy, viscosity measurements and Differential Scanning Calorimetry (DSC). It was found that all of the polymers had much more branched stucture than lineer structures; with smal (tj) and high Tg values. Key words : Mn Phenolate, poly(dihalophelnilene oxide) - halophenoles Science Code : 405.04.01