İçten yanmalı motorlarda bilgisayar destekli performans analizi
  1. Tez No: 55174
  2. Yazar: MEHMET EMİN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
II ÎÇTEN YANMALI MOTORLARDA BİLGİSAYAR DESTEKLİ PERFORMANS ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Emin AKAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1996 ÖZ Bu tez; dört zamanlı bir dizel motorununun çevriminin ve performansının bilgisayar desteği ile simülasyonuna dayanan teorik bir çalışmadır. Bilgisayar destekli simülasyon (BDS), motorun şartlan ile performansının analizine imkan vermektedir. Bu simülasyon; 6 silindirli, su ile soğutmalı, tabii emişli ve direkt püskürtmeli teorik dizel motoru esas alınarak hazırlanmıştır. Simülasyonda; gaz kuvvetlerini etkileyen 6 ayrı parametre üzerinde çalışılmıştır. Motor hızı bu parametrelerin ortak paydası olup; her parametre 7 ayrı motor devrinde 3'er kere denenmekte, böylece iterasyon adedi 21 olmaktadır. İterasyonların sonunda, motor performansına ait değişik sonuçlara dayalı diyagramlar çizilmekte ve bunlar yorumlanmaktadır. Bilim Kodu : 625.05.03/225.06.01 Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Simülasyon(BDS), Dizel, İçten Yanmak Motor (İYM), Performans Analizi Sayfa Adedi : 55 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Mustafa BALCI
Özet (Çeviri)
m COMPUTER AIDED PERFORMANCE ANALYSIS OF INTERNAL COMBUSTION ENGINES (M.Sc. Thesis) Mehmet Emin AKA Y GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1996 ABSTRACT This thesis is based on a theoretical study for Computer Aided Simulation (CAS) of thermodynamic cycle and performance analysis of a four-stroke diesel engine. Computer aided simulation gives an oppurtunity to investigate performance and operating conditions of engine. This simulation was prepared for six cylinder, water cooled, naturally aspirated, direct injection diesel engine. In the simulation, a study has been performed on 6 different parameters effecting gas values. Engine speed and injected fuel are the common basis of these parameters and the effect of each parameter have been tested three times in different speeds. Diagrams related to various results about engine performance have been drawn and critisized. Science Code : 625.05.03/225.06.01 : Key words : Computer Aided Simulation (CAS), Diesel, Internal Combustion Engines (ICE), Performance Analysis Page number : 55 Adviser : Prof.Dr. Mustafa BALCI