Matematik temelli hareket eğitim programının okul öncesi çocukların matematik becerilerine etkisi
The effect of the mathematics-based movement education program onpreschool childrens's mathematics skills
- Tez No: 735915
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma Matematik Temelli Hareket Eğitim Programının okul öncesi çocukların matematik becerilerine olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna 2020-2021 eğitim öğretim yılında Zonguldak ili Ereğli ilçesinde özel okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 13'ü deney ve 13'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 26 çocuk, deney grubundaki çocukların aileleri ve sınıf öğretmeni dâhil edilmiştir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem ve karma yöntem desenlerinden“zenginleştirilmiş desen”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ön test-son test-izleme testi kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Matematik Temelli Hareket Eğitim Programı (MATHEP) hazırlanmış ve deney grubuna uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın nicel verileri, Kişisel Bilgi Formu ve Aydoğan vd. (2020) tarafından geliştirilen Erken Matematik Testi (EMAT); nitel verileri ise, Öğretmen Görüşme Formu ve Aile Görüşme Formu ile toplanmıştır. Araştırmada deney ve kontrol gruplarına EMAT ön test olarak uygulandıktan sonra MATHEP, deney grubuna 12 hafta, haftada iki gün, toplam 24 etkinlik olarak uygulanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda elde edilen nicel verilerin analizinde; öncelikle deney ve kontrol gruplarının denkliğini saptamak ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşma olup olmadığını belirlemek için EMAT ölçeğinden elde edilen puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı Mann-Whitney U Testi analiz tekniği ile test edilmiştir. Verilerin normal dağılmamasından kaynaklı eşleştirilmiş gruplarda Wilcoxen İşaretli Sıralar Testi ve ayrıca Friedman Testleri kullanılmış, nitel veriler ise analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda; deney ve kontrol grubundaki çocukların ön test puan karşılaştırmalarında anlamlı düzeyde fark bulunmazken, MATHEP uygulanmasından sonra yapılan deney ve kontrol grubu son test puan ortalamalarında deney grubunun lehine anlamlı düzeyde fark olduğu belirlenmiştir. Deney grubu çocuklarının ön test-son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında son test lehine anlamlı düzeyde fark bulunurken, yine kontrol grubu çocuklarının ön test-son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında sayı/sayma alt boyutu ile toplam puanlarında anlamlı düzeyde fark bulunmuştur. Deney grubuna son testten dört hafta sonra yapılan izleme testi ile ön test-son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Sonuç olarak MATHEP'in okul öncesi çocuklarının matematik becerileri üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu, uygulanan programın etkisinin kalıcı olduğu saptanmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin analizinde ise; öğretmen ve ebeveynlerin MATHEP'in çocukların matematik becerileri üzerinde etkili olduğu yönünde görüş bildirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of the Mathematics-Based Movement Education Program on the mathematics skills of preschool children. 26 children, who continues to attend a private pre-school education institution in Ereğli district of Zonguldak province in the 2020-2021 academic year were included in the study group of the research. 13 children were selected for the experimental group, and 13 children were selected for the control group. At the same time, the families of the children in the experimental group and the class teacher were included. In the research,“enriched design”, one of the mixed method and mixed method designs in which quantitative and qualitative research methods are used together, was used. In the quantitative part of the study, the pre test-post testfollow up test was used in a quasi-experimental design with a control group, and in the qualitative part, a case study was used. Within the scope of the study, Mathematics Based Movement Education Program (MATHEP) was prepared and applied to the experimental group. No intervention was made in the control group. Quantitative data of the study were collected by Personal Information Form and Early Mathematics Test (EMAT). EMAT developed by Aydoğan et al (2020). Qualitative data were collected with the Teacher Interview Form and the Family Interview Form. In the study, EMAT was applied to the experimental and control groups as a pre-test. Then, MATHEP was applied to the experimental group as 2 days a week, 12 weeks, a total of 24 activities. In the analysis of quantitative data in the research; First of all, the average score obtained from the EMAT scale was tested with the Mann-Whitney U Test analysis technique to determine the equivalence of the experimental and control groups. Due to the non-normal distribution of the data, Wilcoxen Sign Test and Friedman Tests were used for paired groups. Qualitative data were analyzed by content analysis. As a result of the research; There was no significant difference in the pre-test score comparisons of the children in the experimental and control groups. It was determined that there was a significant difference in favor of the experimental group in the post-test mean scores of the experimental and control groups after the application of MATHEP. When the pre test-post test mean scores of the experimental group children were compared, a significant difference was found in favor of the post test. Again, when the pre-test and post-test mean scores of the control group children were compared, a significant difference was found in the number/counting and total scores. It was observed that there was a significant difference between the follow-up test and pretest-posttest scores of the experimental group four weeks after the posttest. As a result, it was determined that MATHEP had a significant effect on preschool children's mathematics skills, and the effect of the applied program was permanent. As a result of the analysis of the qualitative data of the research; It was determined that teachers and parents stated that MATHEP was effective on children's mathematics skills.