Perdeleme uygulanan eğik bir düzlem levha yüzeyinden doğal konvksiyonla olan ısı transferinin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 55175
  2. Yazar: MURAT KADRİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
PERDELEME UYGULANAN E?İK BİR DÜZLEM LEVHA YÜZEYİNDEN DO?AL KONVEKSİYONLA OLAN ISI TRANSFERİNİN DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat Kadri AKTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1996 OZ Elektronik cihazların çalışırken ısı ürettiği ve dolayısıyla tasarımlan yapılırken, soğutma ihtiyacını karşılayacak ısı transferi tekniklerinin de gözönüne alınması gerektiği bilinmektedir. Doğal konveksiyon prosesi elektronik cihazlarda ısı transferi amacıyla sıkça kullanılır. Bu çalışmada, perdeleme uygulanan bir sonlu, eğik düzlem levha yüzeyden doğal konveksiyonla gerçekleşen ısı transferi deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde düzlem levha eğim açısı ve levhalar arasındaki mesafe değeri, bu parametrelerin ısı transferi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla değiştirilmiş ve deneyler değişik sıcaklık farkları için tekrarlanmıştır.Bu amaçla yapılan deneyler doğal konveksiyon test merkezi adım verdiğimiz bir kabin içinde gerçekleştirilmiştir. Deneylerde 152.4 mm x 304.8 mm x 2 mm boyutlarındaki bir bakır levha ısı transfer yüzeyi olarak kullanılmıştır. Levhaya enerji, altına yerleştirilen aynı boyutlardaki esnek yapılı elektrikli ısıtıcı tarafından sağlanmıştır. Bakır levha ve ısıtıcıdan oluşan sistemin yan tarafları ve tabanı ısı kayıplarını önlemek amacıla yalıtılmıştır. Arkası ısı kaybını kontrol amacıyla yalıtılmış bir diğer bakır levha perdeleme yüzeyi olarak kullanılmıştır. Isı transferi ve perdeleme yüzeylerinin her ikisinde de yüzey sıcaklıkları konuma göre değişkenlik göstermez. Sistem kalibrasyonu tek düzlem levha durumu için yapılan deneylerle sağlanmıştır. Sonuç olarak sıcak yüzey eğim açısı ve levhalar arası mesafe değerinin ısı transferini önemli ölçüde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca eğim açışım ve levhalar arasındaki mesafeyi değiştirerek ısı transferinde artış veya azalma sağlamak mümkündür. Bilim kodu : 625.04.02 Anahtar kelimeler : Doğal konveksiyon, eğik düzlem levha, perdeleme yüzeyi Sayfa adedi : 101 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Nevzat ONUR II
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTALLY INVESTIGATION OF NATURAL CONVECTIVE HEAT TRANSFER FROM AN INCLINED FLAT PLATE WITH AN OPPPOSITE WALL (M. Sc. Thesis) Murat Kadri AKTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1996 ABSTRACT Operating electronic devices generate heat and must be designed by heat transfer techniques taking necessary cooling load into consideration. Natural convection is often used to cool electronic devices by heat dissipation. In this study, natural convection heat transfer occurring on a finite, inclined flat plate under the influence of an opposite wall was investigated experimentally. The plate inclination and the distance between the opposite wall and heat transfer plate were varied in order to determine the effect of these parameters on total heat transfer rate. Experiments were repeated for different temperature differences. For this purpose, experiments were carried out in a cabin called“natural convection test centre”. A copper flat plate having dimensions of 152.4 mm by 304.8 mm by 2 mm was used as the heat transfer surface in experiments. The plate was heated by a flexible heating element having the same surface area as the copper plate. All sides and back of the system which consist of copper plate and flexible heating element was insulated in order to minimize the heat losses. Another copper plate having the same size with the first one was used as the opposite wall. The opposite wall was insulated on the back and sides to eliminate backward as well as sideways heat losses. Both heat transfer surface and opposite wall were considered to be isothermal. Experiments were carried out for single inclined flat plate also for the purpose of calibrating the system. It was found that natural convection heat transfer was strongly affected by hot plate inclination and separation distance between hot plate and opposite wall. Also, it was observed that there exits increment and reduction rates in heat transfer due to the changes in the inclination and separation distance between the hot plate and opposite wall. Science code : 625.04.02 Key words : Natural convection, inclined flat plate, opposite wall Page number : 101 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Nevzat ONUR III