Muhasebe standartlarına göre karşılıklar,muhasebeleştirilmesi ve ve Vergi Usul Kanunu ile karşılaştırılması
Provisions according to accounting standards, accounting, comparison of provisions with Tax Procedure Law
- Tez No: 551773
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uluslararası yatırım yapan ve faaliyet gösteren işletmeler iktisadi kararlar alırken, Dünya'da farklılık ve çeşitlilik gösteren muhasebe sistemlerine uygun hazırlanan finansal tabloları karşılaştırırken güçlükler yaşamaktadırlar. Bu sebeple, ulusal muhasebe sistemleri arasındaki farklılıkları ortadan kaldırmak için yatırımcılara karşılaştırılabilir, güvenilir ve doğru finansal bilgiler verilebilmesi ülke bazlı uygulanan muhasebe standartlarının uluslararası alanda kabul gören standartlarla uyumunun sağlanmasıyla mümkün olacaktır. Uluslararası muhasebe standartlarına uyum sürecinin ülkemizde de kaçınılmaz bir şekilde yürütülmesi gereği olarak ''Uluslararası Muhasebe Standartları'' (UMS) değiştirilmeden Türkçeye tercüme edilerek“Türkiye Muhasebe Standartları'' (TMS) olarak yürürlüğe girmiş ve yayınlanmıştır. Türkiye'de mevcut muhasebe sisteminde birden fazla kanunun mevcudiyeti nedeniyle tam bir uygulama birliği söz konusu değildir. İşletmeler için genel olarak Vergi Usul Kanunu (VUK) hükümleri geçerli olup, VUK ile TMS'ler arasında da işletmenin dönem kâr/zararını etkileyecek bir takım farklılıklar görülmektedir. Bu farklılıkların en önemlilerinden biri de karşılıklar konusudur. Karşılıklar, TMS'de; ”TMS-37 Karşılıklar, Koşullu Borçlar ve Koşullu Varlıklar" standardı çerçevesinde ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye Muhasebe Standartlarında yer alan karşılıkların Vergi Usul Kanununa göre karşılaştırılması, muhasebeleştirilmesi ve örnek olaylar yardımıyla incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
While making economic decisions, the companies which invest and operate internationally have difficulty in comparing the financial statements prepared according to the accounting systems which display variety and difference in the world. Therefore, providing comparable, reliable, and accurate financial information to the investors for the purpose of removing the differences among the national accounting systems will only be possible to comply with the internationally accepted standards on the country-based accounting standards. As an inevitable necessity for conducting the adjustment process for International Accounting Standards in our country, the“International Accounting Standards”(IAS) were translated into Turkish without any change, published as“Turkish Accounting Standards”, and entered into force. However, a unity in the implementation of the accounting standards is not possible because of the existence of multiple legislations. Tax Procedure Law (TPL) is commonly valid for the enterprises but there are some differences which may influence the profit and loss of a company between Tax Procedure Law (TPL) and Turkish Accounting Standards (TAS). One of the most important differences among them is the 'provisions'. In this vein, the provisions were handled in Turkish Accounting Standards as“TAS-37 Provisions, Contingent Liabilities, and Contingent Assets”. The aim of this study is to compare, recognise and analyse the provisions in Turkish Accounting Standards according to Tax Procedure Law (TPL) with the case studies.