Azınlıkların gündelik yaşamında kültürel süreçler: İstanbul örneği (Moda, Tatavla, Samatya, Burgazada)
Cultural processes in everyday life of minorities: İstanbul example (Moda, Tatavla, Samatya, Burgazada)
- Tez No: 551789
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KARAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışmada, Moda, Tatavla, Samatya ve Burgazada semtlerinde yaşayan azınlık gruplarının aidiyet bağları, geniş toplumla olan iletişim süreçleri ve kültürel bellekleri, gündelik hayat pratikleri çerçevesinde araştırma analiz konusu yapılmaktadır. İstanbul'un kültürel yapısı tarihsel süreç içerisinde, çok farklı etno-dinsel katmanların katkısı ile oluşmuştur. Kent mekânı iletişim bilimlerinin disiplinlerarası olarak ortaya koyduğu kültürel iletişim modelinin en önemli ögelerinden biridir. İstanbul gibi tarihsel önemi olan bir kent, bu modelin pek çok boyutunun gözlemlenebilmesine olanak tanıyan yapısı ile araştırma alanı olarak seçilmiştir. Birer kültürel iletişim modeli olarak İstanbul gibi tarihsel değeri olan bir kentin dört farklı semtinde azınlıkların gündelik hayatının incelendiği bu çalışma, aynı zamanda İstanbul'un çokkültürlü yapısına da açıklık getirmektedir. Gündelik hayat pratikleri; yeme içme kültürü, tören ve ritüeller ve müzik pratikleri olarak betimlenmektedir. İstanbul'da yaşayan azınlıkların gündelik hayat pratiklerindeki etkileşim, mekân ve zaman yapısı, kent ölçeğindeki aidiyet unsuru ayrıntılı biçimde değerlendirilmektedir. Kapsamı açısından sosyoloji ve iletişim alanlarıyla ilişki kuran çalışma, azınlık gruplarının İstanbul'da gerçekleştirdikleri gündelik hayat pratiklerini farklı boyutlarıyla incelemektedir. Disiplinlerarası bir yaklaşımla, azınlıkların“gündelik hayat”ve“kültürel bellek”arasındaki ilişkisi, kendi aralarında ve geniş toplumla olan ilişki çerçevesinde analiz edilmektedir. Gündelik hayat pratiklerinin betimsel bulguları ve bu bağlamda gerçekleştirilen iletişimsel ve sosyolojik analiz, kültürel bellek ile ilişkilendirilerek çok boyutlu olarak değerlendirilmektedir. Çalışmanın sonucu kültürel bellek, çokkültürlülük ve nostalji kavramları etrafında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of belonging to minority groups living in Büyükada, Moda, Tatavla and Samatya extensive communication process with the community and cultural memories, everyday life is made the subject of research in the framework of analysis practices. Istanbul's cultural structure in the historical process, was formed by the contribution of many different ethno-religious layer. Revealed as an interdisciplinary communication science of urban spaces cultural communication model to be one of the most important elements of, and a city with historical significance, such as Istanbul structure that enables observation of the many dimensions of this model has led to be selected as the research area. A cultural communication model as Istanbul is a city of historical value, such as four different districts This study examined the everyday life of the minority, also clarifies in Istanbul's multicultural structure. Practical for everyday life; eating and drinking culture, ceremonies and rituals and music are portrayed as practices. interactions in daily life practices of minorities living in Istanbul, the structure of space and time are considered in detail the elements belonging to the urban scale. establishing working relationships with sociology and communication in terms of coverage, with minority groups to examine different aspects of daily life practices they perform in Istanbul. Interdisciplinary approach, minorities' everyday life and cultural memory of the relationship between, are analyzed in the framework of relations with each other and with extensive public. Descriptive signs of everyday life practices and communicative and sociological analysis conducted in this regard, associating with cultural memory is considered to be multi-dimensional. The results of the study of cultural memory, multiculturalism and discussed around the concept of nostalgia.