Doğal yaklaşımda yabancı dil öğretimi
Foreign language with natural approach
  1. Tez No: 551790
  2. Yazar: KADİR TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TEKAY BAYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Prof. Dr. Stephen Krashen ve Tracy Terrell'in Doğal Yaklaşım'la ilgili yazdıkları The Natural Approach adlı eseri ve Prof. Dr. Stephen Krashen'in Ankara Kara Harp Okulu ve İstanbul Kuleli Askeri Lisesinde verdiği seminer notlarını temel alan betimsel bir araştırmadır. Bu çalışma, dil öğretiminde mevcut olan Yaklaşım ve Metotların karşılaştırılması ve bu yaklaşımlardan biri olan; Doğal Yaklaşımın tanıtılmasını; ayrıca bir sorun haline gelen yabancı dil öğrenimine yeni bakış açısı kazandırabilecek hususlarda önerileri kapsamaktadır. İlk bölümde kısa bir giriş yapıldıktan sonra araştırmanın problem durumu, amacı, önemi, varsayımları, sınırlıkları anlatılmıştır. İkinci bölümde, Doğal Yaklaşımla ilgili yayınlanmış araştırmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde Dil ve Dilin Ortaya Çıkışı, Anadil, Çocuklarda Dil Gelişim Basamaklarının Kavramları, Dil ve İletişim, Dil ve Kültür, Bir Dili Bilmenin Önemi, Yabancı Dil Eğitimi Kavramı, Yabancı Dil Öğretiminde Dil ve Kültür, Tarihte Yabancı Dil Öğretimi, Yabancı Dil Öğrenmedeki Güçlükler, Avrupa Diller için Ortak Başvuru Metni, Dil Edinimine İlişkin Başlıca Kuramlar ve Yöntemlere değinilmiştir. Dördüncü bölümde Doğal Yaklaşım ve Doğal Yaklaşımda Kullanılan Teknikler ayrıntılı bir biçimde işlenmiştir. Bölüm beşte alan taraması ve yapılan araştırma için uygulanan yöntem anlatılmaktadır. Sonuç bölümünde ise Doğal Yaklaşım ile yabancı dil öğrenimi arasında ilişkiye dair tartışma ve değerlendirmelere yer verilmiştir. 2015 yılında Fransa'nın Agen kentinde katıldığım bir Work-Shop çalışmasında hazırlanmış Doğal Yaklaşımda bir TPRS örneği (Fransızca-Türkçe), ve Kara Harp Okulunda Prof. Dr. Stephen Krashen tarafından 17 Mayıs 2011 tarihinde yapılan seminer çevirisi Ekler kısmında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study based on Professor Stephen Krashen and Tracy Terrell's The Natural Approach and the seminar notes given by Professor Stephen Krashen at the Military Academy in Ankara, and at Kuleli Military High School in Istanbul. This study is a comparison of the approaches and methods available in language teaching and introduction of the Natural Approach as one of these approaches, and it also includes suggestions on issues that may open new perspectives to foreign language learning which has become a problem. In the first chapter, after a brief introduction, the problem, purpose, importance, assumptions and limitations of the research are explained. In the second chapter, there is given a literature review on the Natural Approach. In the third chapter Language and Emergence of Language, Native Language, Concepts of Language Developmental Stages in Children, Language and Communication, Language and Culture, Teaching of Foreign Language in the History, Difficulties in Foreign Language Learning, Common European Framework of Reference for Languages, main theories and approaches on language acquisition were discussed. In the fourth chapter the Natural Approach and the techniques applied in the Approach were discussed in detail. In the fifth chapter, the method was introduced. In the conclusion part, however, discussions on the relation between the Natural Approach and language acquisition and final remarks and evaluations were presented. A TPRS sample in a Natural Approach class (French-Turkish), which was prepared in 2015 in Agen, France and translation of seminar given on 17th May, 2011 by Professor Stephen Krashen were presented in the Appendix.