Kamu diplomasisi çerçevesinde TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü'nün Kosova'daki faaliyetlerinin analizi
Analysis of TIKA and Yunus Emre Institute's activities in Kosova within the framework of public diplomacy
  1. Tez No: 551798
  2. Yazar: ELIF PACOLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı kamu diplomasisi çerçevesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü'nün Kosova'daki faaliyetlerini halkla ilişkiler açısından ele alıp iletişim boyutunu saptamaktır. Bu bağlamda tezde kamu diplomasisinin kavramsal çerçevesi ve ilgili alanları incelenmiş, Türkiye'nin kamu diplomasisi aktörleri ele alınmıştır. Çalışmada içerik analizi yöntemi kullanılarak TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü'nün faaliyetleri araştırılmış ve çoğunlukla çift yönlü asimetrik ve enformasyon modellerinin uygulandığı saptanmıştır. Bunun dışında TİKA'nın Kosova'nın ihtiyaçları doğrultusunda eğitim ve ekonomik kalkınma alanlarında faaliyetler gerçekleştirdiği, Yunus Emre Enstitüsü'nün ise kültürel alanda ve dil eğitimi alanında Türkiye'nin tanıtımını sağlayan faaliyetleri gerçekleştirerek Türkiye'nin Kosova'daki kültürel diplomasi aktörü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the communication dimension of Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA) and Yunus Emre Institute's activities in Kosovo in terms of public relations within the framework of public diplomacy. In this context, the conceptual framework of public diplomacy and related fields were analised and Turkey's public diplomacy actors were discussed. In this study, TİKA and Yunus Emre Institute's activities investigated by using content analysis method and it is determined that two-way assimetrical method and informational methods were used. Otherwise, it was detected that TİKA has activities on education and economic development in line with Kosovo's requirements, Yunus Emre Institute has activities on cultural and language education to introduce Turkey with acting as an actor of cultural diplomacy in Kosovo.