Yerel yönetimlerde derecelendirme uygulamaları
Rating applications in local governments
- Tez No: 551820
- Danışmanlar: PROF. AHMET ATAKİŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kaynakların etkin dağılımında, borçlanma maliyetlerinin düşürülmesinde önemli rolü olan yerel yönetim derecelendirme uygulamaları, günümüzde dört ana başlıkta incelemeye konu olmuştur: finansal taban, borçluluk yapısı, idari taban ve ekonomik ve sosyal taban. Derecelendirme şirketlerinin kullandığı bu faktörler arasında bir idarecinin en az tesir edebildiği alan ekonomik ve sosyal tabandır. Derecelendirme notunun neredeyse yarısına açıklayıcılık getiren bu araç, yerel bir bakış açısıyla doğru değerlendirildiğinde, ülkemizdeki belediyelerin küresel piyasalardan aracısız borçlanmasının yolu aralanabilecektir. Bu doğrultuda, derecelendirme uygulamalarının alt ve yan disiplinlerle olan etkileşimi ve beraberinde kullanılan yöntemler, kavramlar, değişkenler tartışılmış; Türkiye İstatistik Kurumu'na ait Hanehalkı İşgücü Anketleri kullanılarak oluşturulan analizler ile İstanbul, Ankara, İzmir kentleri ve yirmi üç bölgenin endeks değerleri hesaplanmıştır. Nihai olarak veri kısıtlarının giderilmesi ve kurumlar arası işbirliği sağlanarak objektif kriterlere göre düzenlenmiş bir yerel yönetim kaynak dağıtım sisteminin geliştirilmesi çalışma kapsamında önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rating applications in local governments, which have an important role in the efficient distribution of resources and reducing the cost of borrowing, have been examined in four main headings: financial base, debt structure, administrative base and economic and social base. Managers have the least influential power on the economic and social base among those factors which are used by rating companies. As long as the tool of economic and social base is explored in a local perspective properly, municipalities in our country would be able to reach financial resources from the global markets without intermediaries and reduce their borrowing costs. In this context, the interaction of the rating practices with the sub-and-side disciplines are discussed along with the accompanying methods, concepts and variables. Index scores of Istanbul, Ankara, Izmir cities and twenty-three regions have been calculated through analyzes which have been generated by Household Labor Force Survey datasets of Turkey Statistical Institute. Finally, by eliminating data constraints and providing inter-institutional cooperation, to develop an objective resource-distribution system for local governments is recommended as the primary objective of this study.