Üniversite öğrencilerinin yeme tutumu ve ortoreksiya nervoza eğilimlerinin belirlenmesi
Determination of eating attitudes and orthorexia nervosa tendencies of university students
- Tez No: 551830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin yeme tutumu ve ortoreksiya nervoza eğilimlerini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 2018- 2019 eğitim öğretim yılında Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü'nde öğrenim görmekte olan rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş 580 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya dâhil edilen öğrencilere üç bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Anket formu; öğrencilerin demografik bilgilerinin değerlendirilmesi için“Demografik Özellikler ve Genel Bilgiler”, ortoreksiya nervoza eğilimlerinin belirlenmesi için“ORTO-15 Testi”ve yeme davranışı bozukluklarının belirlenmesi için“Yeme Tutumu Testi (YTT-40)”bölümlerinden oluşmaktadır. Tüm veriler SPSS 21.0 for Windows (Statistical Package for Social Sciencies) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerinin % 57'si kız, % 43'ü erkektir. YTT-40 puanlarına göre katılımcıların % 15'i yeme bozukluğu yönünden yüksek risk taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine eating attitude and orthorexia nervosa tendencies of university students. Sample group of the research consists of 580 randomly selected students who continue education at Selçuk University Alaaddin Keykubat Campus in 2018- 2019 academic year. A questionnaire consisting of three parts was applied to the students included in the research. It consists“Demographic Variables and General Information”for evaluating demographic features of the students,“ORTO-15 Scale”for orthorexia nervosa tendendicies and“Eating Attitude Test (EAT-40)”for identification of eating attitude disorders. All data were evaluated by SPSS 21.0 for Windows (Statistical Package for Social Sciencies) program. % 57 of the participants are female students, % 43 of them are male students. According to YTT-40 score, % 15 of the participants are in the high risk of eating disorder. Statistically, there is significant relation between risk group of eating disorders and gender (p < 0,05), and female students showed more eating disorders. % 46 of female students, % 32 of male students and % 40 of total subjects are in orthorexia nervosa tendency group according to ORTO-15 analysis (p < 0,05). Students who follow diet program have more orthoretric tendency and they are in middle risk group in terms of eating disorder (p < 0,05). There is negative relation between EAT-40 score and ORTO-15 (p< 0,05). As a result, eating attitude disorder and ortorexia nervosa tendencies in university students are increasing day by day and it is thought to prevent increase of this kind of disorders with comprehensive nutrition educations.